Karnawał w Rijece – nie tylko w Rio


Jeśli ktoś dysponuje urlopem w marcu i choć trochę czuje we krwi bałkańskie rytmy powinien wybrać się 2 marca, w ostatnią niedzielę karnawału do Chrwacji, na zabawę do Rijeki. Chorwaci kochają taniec, zabawę, wino i śpiew. Karnawał w Rijece jest obchodzony hucznie i radośnie. Kuluminacyjnym punktem karnawału jest pochód otwierany przez ciężarówkę z ogromnym kotłem pod którym bucha ogień a wokoło biegają diabły z widłami. Rakija leje się strumieniami, żeby dać radę takiej ilości toastów trzeba mieć żelazne zdrowie albo słowiańskie pochodzenie.

Panuje tam pełen luz, bo główne hasło karnwału to „bądź kim chcesz”. Uczestnicy przebierają się więc jak wyobraźnia im podpowiada, inspiruje ich folklor, średniowiecze i mitologia starych Słowian. Nie bez powodu brytyjski Sunday Times ogłosił ten karnawał najbardziej egzotycznym wydarzeniem na Świecie. Stałym elementem karnawału są tzw. zvonari, przebierańcy, którzy mają na sobie owcze kożuchy i głowy zwierząt (z wysuniętym językiem i przytwierdzonymi rogami), a przepasani są na biodrach szarfami z dzwonkami. Stąd nazwa zvonari czyli dzwoniący. Głośno bucząc i dzwoniąc chcą odstraszyć ducha zimy.

Oprócz Rijeki w Chorwacji odbuwa sie co roku kilka innych podobnych imprez, jak choćby:

W Senju na początku sierpnia odbywa się Międzynarodowy karnawał, każdego zachwyci prostota miejscowych, tradycyjnych pieśni, rozlegających się podczas tygodniowej obecności i różnorodność niezwykłych masek.

W Chorwacji kontynentalnej najwspanialszy karnawał odbywa się w Samoborze, gdzie „fašnik“ (ostatki) ma stuletnią tradycję. W dawnych czasach żartownisie w wirze karnawałowej zabawy przyprawiali o ból głowy rodziców, uwodząc ich córki, a dzisiaj jedynym powodem bólu głowy może być w Samoborze kieliszek za dużo, wypity w gorącą, karnawałową noc.

Dubrownickie Ostatki (poklade) to czas, kiedy całe miasto staje się sceną, na której wszyscy mogą się zabawić.