10 miejsc które warto zobaczyć w Chorwacji

10. Park narodowy KRKA

Znajduje się w środkowej Dalmacji w Chorwacji, Park Narodowy Krka jest chronionym obszarem położonym wzdłuż rzeki Krka w regionie Šibeinik-Knin. Park Narodowy jest najlepiej znany ze swoich licznych wodospadów i naturalnych „basenów” wypełnionych niebiesko-zielonymi wodami. Do Parku łatwo dojechać ze Splitu jak i z Zadaru. Park Narodowy oferuje posiada mnóstwo pieszych szlaków turystycznych. A komu mało szlaków może wybrać się na wycieczkę łodzią. Większość szlaków prowadzi wprost do wodospadów, kładki przez rzeką Krka przerzucone na wprost wodospadów będą gratka dla fotografów szukających idealnych ujęć. W Parku mamy specjalne strefy gdzie możemy zażyć kąpieli w rzece tuż obok wodospadów. W pobliskim Šibeniku znajdziecie wiele tanich i ładnie zlokalizowanych kwater prywatnych i apartamentów.


9. Zagrzeb

Zagreb

Zagrzeb – Stolica i największe miasto Chorwacji. Zagrzeb to tętniąca życiem metropolia pełna zarówno historycznych jak i współczesnych atrakcji. Miasto położone w północno-zachodniej Chorwacji. Jego historia sięga II wieku naszej ery, kiedy to zostało założone przez węgierskiego króla Władysława. Dziś Zagrzeb to kosmopolityczne miasto i serce chorwackich kultury. Siedziba rządu kraju. Miasto jest podzielone na Dolne i Górne Miaro. Górne miasto jest jego najstarsza częścią pełną uroczych brukowanych uliczek i starych średniowiecznych zabytków.


8. Korčula

Korčula największą sławę zawdzięcza temu, że jest domniemanym miejscem narodzin słynnego podróżnika i kupca Marco Polo, Miasto Korčula położone jest na wyspie o tej samej nazwie w odległości 50 km od chorwackiego wybrzeża Adriatyku. Korčula pełna jest zielonych lasów, winnic, gajów oliwnych, piaszczystych plaż i uroczych miasteczek. Miasto Korčula, to zabytkowa, otoczona murem forteca morska. Jest wspaniałym przykładem weneckiej architektury renesansowej. Apartament lun dom wakacyjny można wynająć w pobliskim Orebiću, leżącym na półwyspie Pelješac. Kwatery będą na pewno nieco tańsze niż na wyspie, a do Korčuli, znajdującej się po drugiej stronie cieśniny, kursują regularnie promy. Cena biletu to około 20kun.


7. Pula

Amfiteatr Pula Amfiteatr w Puli

Pula znajduje się na południowym krańcu półwyspu Istria na wybrzeżu Adriatyku, Pula jest popularnym celem, który przyciągał „turystów” już w dawnych czasach rzymskich, kiedy to tłumnie zjeżdżali się do miasta „kibice” walk gladiatorów. W Puli znajduje się bowiem amfiteatr z czasów rzymskich. Zbudowany przez trzech cesarzy, Oktawiana Augusta, Wespazjana (pomysłodawca rzymskiego Koloseum) oraz Tytusa Flawiusza. Jak głosi legenda, Wespazjan rozbudował amfiteatr ponieważ chciał w ten sposób spełnić życzenie swojej kochanki Cenidy. Pula przez wieki znajdowała się pod panowaniem różnych władz i pod wpływem wielu kultur. Dziś należy do Chorwacji i jest najlepiej znana ze swojego bogactwa rzymskich ruin i mieszanką kultur jakie zakorzeniły się tu przez wieki.


6. Zadar

Zadar Zadar

Zadar to bardzo stare miasto o trzy tysiącletniej historii. Położone w malowniczym regione na pewno zwróci na siebie uwagę turystów. Zadar można nazwać idealnym na wypad turystyczny, ponieważ oferuje mnóstwo atrakcji do zobaczenia. Co ciekawe miasto nie jest zbyt zatłoczone jak to niekiedy bywa w innych popularnych miejscach w Chorwacji. Centrum to oczywiście Stare Miasto, które oferuje fantastyczne atrakcje turystyczne, od tym rzymskich ruin po średniowieczną architekturę licznych starych kościołów. Poza Starym Miastem, turyści znajdą ciąg pięknych plaż wzdłuż wybrzeża Zadaru, gdzie można opalać się, pływać i odpocząć.


5. Rovinj

Rovinji Rovinji

Rovinj znajduje się na półwyspie Istria w Chorwacji na wybrzeżu Adriatycku, Okolica Rovinja to archipelag 20 wysp, sama starówka znajduje się na niewielkim półwyspie. Miasteczko ma niepowtarzalny klimat dzięki swej architekturze: wąskie uliczki z kostki brukowej, kamienne schody, łuki budowli. Wszystko to sprawia że zwiedzanie Rovinja wielka przygoda. Niektóre z historycznych klejnotów starego miasta to: siedem średniowiecznych bram miasta, 12-wieczny zegar i Bazylika św Eufemii, imponujący barokowy kościół. Również warto zobaczyć malowniczy port, Ulicę Carrera z wieloma sklepami i galeriami sztuki oraz ulicę Grisia, na której znajdziecie wielu artystów i sprzedawców pamiątek.


4. Split


Split nazywany czasem „Kwiatem Morza Śródziemnego” to drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Split, położony jest na półwyspie u wybrzeży Dalmacji. Główną atrakcją miasta i jego historycznym rdzeniem jest Pałac Dioklecjana. Jest to przykład pięknej architektury gotyckiej i renesansowej, zbudowany w latach 298 i 305 AD. Kompleks pałacowy cesarzy rzymskich przypomina małe miasto-labirynt, pełne chodników i budynków zawierających sklepy, kawiarnie i bary. Poza historycznym centrum miasta, turyści znajdą tu wiele innych atrakcji, w tym spacery wzdłuż nadmorskiej promenady, a może zakupy na tętniącym życiem bazarach? No i oczywiście pływanie na plaży Bacvice.


3. Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie, źródło : www.boomsbeat.com

Jeden z najpiękniejszych cudów natury w Chorwacji i całej Europie, Park Narodowy Jezior Plitwickich składa się z kilku pięknych jezior i wodospadów położonych wśród bujnego lasu. Najistotniejsze cechy parku to 16 połączonych jezior, które są położone na kilku poziomach. Jeziora oddzielone są od siebie przez naturalne tamy z trawertynu przez które przelewa się woda z jezior położonych wyżej do niższych. Ciekawa jest tez kolorystyka jezior, niektóre mają kolor turkusowy inne niebieski, zielony lub szary. Zwiedzający mogą zwiedzać jeziora i okolicę pieszo wzdłuż licznych drewnianych chodników, jak również statkiem.


2. Hvar

Pole lawendy na Hvarze, źródło: terracon-news.com

Jednym z najbardziej popularnych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji i na Adriatyku jest Hvar,to urocza i malownicza wyspa u wybrzeży Dalmacji. Pełna niesamowitych krajobrazów, spektakularnych plaż, pól lawendy i bujnych winnic. Głównym miastem Hvar, otoczony w 13-wiecznym murem, pełnym marmurowych ulice, gotyckich pałaców, kościołów i imponującą starą fortecą. Rynek miejski jest jednym z największych i najpiękniejszych w Chorwacji, otoczony wieloma zabytkowym budynkami z XVII wieku, jak Arsenal i katedra św Stefana. Hvar ma wiele do zaoferowania odwiedzającym go turystom, oprócz zwiedzania możecie spróbować wędrówki po skałach, kąpieli w zacisznych zatoczkach i odpoczynku na pięknych plażach.


1. Dubrovnik

Dubrovnik Dubrovnik

Nazywany „Perłą Adriatyku”, Dubrownik, ze swoim starym miastem, jest jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia w rejonie Morza Śródziemnego. Znajduje się na południowym krańcu Chorwacji na wybrzeżu Adriatyku. Dubrownik został założony w VII wieku jako miasto-port handlowy. Pomarańczowe dachy domów kontrastujące z błękitem nieba prezentują się niezwykle pięknie i okazale. Ponieważ cały Dubrownik znajduje się na światowej liście UNESCO, nikogo nie powinno dziwić jak wiele skarbów turystycznych znajduje się tutaj. Między innymi, stare mury obronne okalające całe miasto, mnóstwo brukowanych uliczek, wspaniałych pałaców i kościołów. Na obrzeżach Starego Miasta znajdują się popularne plaże jak Banje i Lapad.