Amfiteatr w Puli

Amfiteatr w Puli

Amfiteatr w Puli

Zwiedzając Istrię nie zapomnijcie zajrzeć do Puli. Znajduje się tam obiekt niezwykły – amfiteatr z czasów rzymskich. I choć mniejszy od Koloseum w Rzymie to jednaj niezwykle do niego podobny. Amfiteatr zbudowany jest z białego wapienia, budowę rozpoczęto za panowania Oktawiana Augusta w 79 roku n.e. W międzyczasie cesarz Wespazjan kazał powiększyć obiekt, podobno uczynił to dla ukochanej o imieniu Cenida. Ostatecznie budowę zakończono za panowania Tytusa Flawiusza w 81 roku.

W tej chwili amfiteatr znajduje się w pewnej odległości od morza ale w czasach kiedy go budowano stał na nadmorskiej skarpie. Amfiteatr ma wymiary 132m x 105m a maksymalna wysokość ścian wynosi 32m i składa się z dwóch lub trzech poziomów arkad. W jego wnętrzu może się pomieścić się 23 tysiące widzów. Amfiteatr należy od najlepiej zachowanych obiektów tego typu obok Koloseum w Rzymie i El-Jem w Tunezji.

W czasach starożytnych amfiteatr był areną walk dla gladiatorów. Odbywały się w nim nawet inscenizacje bitew morskich (naumachie). Niestety w średniowieczu lokalna ludność „zrobiła sobie” z amfiteatru źródło materiałów budowlanych i obiekt zaczął powoli „znikać”. Z kamienia pochodzącego z amfiteatru zbudowana jest między innymi dzwonnica katedry w Puli.

Dalszego rozbierania obiektu zakazał w XIII wieku patriarcha Akwilei. W tym okresie organizowano tam targi i turnieje rycerskie. Weneccy dożowie planowali w 1583 rozebrać go w celu pozyskania budulca na swoje pałace lub w całości przenieść go do Wenecji, pomysł jednak ostatecznie nie doczekał realizacji. Po raz ostatni posłużył jako źródło budulca w 1709 roku, kiedy to użyto go do budowy dzwonnicy przy katedrze w Puli.

Na szczęście wszystkie pomysły rozbiórkowe spaliły na panewce, a w XIX w. gubernator Ilirii Auguste de Marmont rozpoczął restaurację obiektu.

Obecnie amfiteatr posiada 5000 miejsc siedzących. Organizuje się w nim wiele koncertów. W Amfiteatrze występowali między innymi: Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Jose Carreras, Anastacia, Eros Ramazotti, Norah Jones, Zucchero, Alanis Morissette, Sinéad O’Connor, Elton John, Sting i Seal. Został także wykorzystany przy kręceniu filmu Tytus Andronikus z 1999 roku.

Od 1954 w obiekcie odbywa się Festiwal Filmowy w Puli, a sam amfiteatr jest uwieczniony na rewersie chorwackich banknotów o nominale 10kn.

Cena biletów w 2014 roku:        Dorośli 40,00 Kn / 5,50 Eu          Dzieci: 20,00 kn / 2,80 Eu

Zapraszm do galerii…