Chorwacja na wakacje – gdzie jechać ?

Istria – Półwysep w północnej części Chorwacji, przy granicy ze Słowenią. Kulturowo zbliżony do Włoch ponieważ półwysep należał przez bardzo długi okres do Republiki Weneckiej a później do Włoch. Na Istrii znajdują się również największe plaże i kempingi dla naturystów. Miejsce to można polecić tym którzy, oprócz plażowania lubią również  zwiedzanie. A jest tu co zwiedzać: Pula i amfiteatr do złudzenia przypominający rzymskie Koloseum. Rovinj i Poreć ze swoimi pięknymi starówkami. Blisko jest też do Triestu i Wenecji. W pobliżu Puli, na pobliskiej wyspie, znajduje się rezerwat Brijuni (Wyspy Briońskie).
Chorwacka Istria zdominowana jest przez turystów z Austrii , Niemiec i Włoch z tego powodu ceny są tu wyższe niż w Dalmacji czy Kvarnerze , oczywiście z wyjątkiem niektórych wysp i Dubrovnika gdzie ceny potrafią być wyższe niż na Istrii. Wino i rakija smakują tu równie dobrze jak wszędzie w Chorwacji 😉

Kliknij TUTAJ żeby dowiedzić sie więcej o Istrii i Kotarze

DalmacjaIm bardziej na południe Chorwacji tym cieplej. Dalmację polecamy tym którzy planują spędzić czas nad brzegiem morza zażywając kąpieli morskich i słonecznych. Woda również jest tu z reguły nieco cieplejsza niż w okolicach Istrii. jednak oddając się słodkiemu leniuchowaniu na plaży nie zapominajmy, że i tu nie brakuje pięknych miejsc do zwiedzania. Jeśli planujecie zwiedzanie to próbujcie znaleźć kwaterę w Dalmacji w okolicach Splitu lub Trogiru. Miasta te znajdują się w środku almacji a ze środka Dalmacji jest wszędzie na tyle blisko, że można w jeden dzień zwiedzić Zadar a w inny dzień zaplanować wizytę w Dubrowniku. Co ważne, bez konieczności szukania dodatkowego noclegu. Koniecznie trzeba zobaczyć Zadar – piękne stare miasto, Šibenik – katedra św. Jakuba i oczywiście Split i pałac Dioklecjana. Oczywiście numer 1 Dalmacji (o ile nie całej Chorwacji) jest Dubrovnik ze swoim starym miastem wpisanym na listę UNESCO. Zobaczcie zdjęcia w Galerii, widki są piękne!  W okolicy Šibenika znajduje się park narodowy KRKA , niesamowite miejsce, dużo piękniejsze niż jeziora Plitvickie. Dom lub apartament można wynająć wzdłuż całego wybrzeża. Dosłownie jedno miasteczko przechodzi tu w drugie a miejsc do wynajęcia jest tyle że nawet w szczycie sezonu można przyjechać tu „w ciemno”. W Dalmacji możemy spotkać dużo więcej osób z Polski, Czech, Słowacji niż na Istrii. Dla pragnących ponurkować w Adriatyku Dalmacja będzie dobrym wyborem. Okolice Riviery makarskiej oraz okolice wysp Korčula , Hvar, Mljiet i Lastovo to chyba najpiękniejsze miejsca do nurkowania w Chorwacji.

Kvarner– Część Chorwacji znajdująca się na lądzie pomiędzy Istrią i Dalmacją, według mojej opinii, jest nieco mniej popularna wśród turystów. Być może przyczyną jest „konkurencja” ze strony pobliskich wysp KrkCeres i Rab, które przyciągają do siebie większość ruchu turystycznego w tej okolicy. Oczywiście nie chcę powiedzieć, że nic się tam nie dzieje, po prostu wydaje mi się że jest tu nieco mniejsze natężenie ruchu turystycznego. Głównymi miastami regionu są: Rijeka (trzecie pod względem wielkości miasto w Chorwacji), Senj, Ogulin i Gospić. Jako miejsce wypoczynku najlepiej wybrać którąś z wysp. Jeśli planujecie częste wycieczki to dobrym wyborem będzie wyspa Krk ponieważ łączy ją ze stałym lądem most. W przypadku pozostałych wysp trzeba korzystać z promów. Przejazd mostem na Krk przy silnym wietrze jest niesamowity 🙂 Polecamy !!! Zatoka Kvarneńska była modnym miejscem spędzania wakacji przez bogatych Europejczyków, znajduje się tu wiele zabytkowych i eleganckich hoteli oraz pensjonatów, stanowiących pozostałość po tym okresie. W zatoce Kvarneńskiej góry schodzą wprost do morza, a miejscowości turystyczne położone są w urokliwych zatoczkach. Najpopularniejsze z nich to: Opatija, Rabac i Crikvenicamiejscowość słynna z sanatoriów leczniczych.

Poniżej kilka linków rozwijających informacje z powyższego artykułu

Ta część Chorwacji porośnięta jest przez gęsty las iglasty gór Górskiego Kotaru oraz regionów Lika i Kordun. Regiony te są ostoją przyrody i domem dla wielu unikalnych gatunków zwierząt. Lasy regionu te są miejscem zamieszkania największej europejskiej populacji niedźwiedzia brunatnego. Region ten jest zdominowany przez góry i Snježnik, Mala i Velika Kapela i Lika Pljesevica, których ściany sa miejscem życia dla kozic i rysi. Góra Wielki Risnjak (1528 m) jest jednym z piękniejszych miejsc widokowych. Rozciąga się z niej panorama na zatokę Kvarnenską, Alpy Julijskie w Słowenii, sąsiedni Snežnik również w Słowenii, oraz na góry: Klek, Bjelolasica i Velebit.


Sibenik / Primosten / Vodice / Krka / Kornaty / Skradin
Makarska / Gradac / Split / Dubrovnik / Biokovo / Međugorje / Omiš
Klikinij tutaj żeby obejrzeć proponowane trasy podróży do Chorwacji
Ceny podstawowych produktów w Chorwacji.
Ceny opłat za autostrady.
Domy wakacyjne, kwatery, apartamenty.