Co można robić na wczasach w Chorwacji?

Nie ulega wątpliwości, że wczasy w Chorwacji to coraz bardziej popularny pomysł. Wybierając się do tego niezwykłego kraju z pewnością spotkamy tam wielu rodaków, którzy również zdecydowali się na wypoczynek w tym pełnym uroku miejscu. Dlaczego Chorwacja cieszy się tak ogromnym powodzeniem i co warto zobaczyć spędzając tam swój urlop?

Morze i góry
Niewątpliwie ogromną zaletą jest samo położenie Chorwacji, a także jej niepowtarzalny klimat, zapewniający słoneczną, przyjazną pogodę. Wszystkich wielbicieli plażowania z pewnością zachwyci turkusowa, krystalicznie czysta woda, doskonale nadająca się również do nurkowania. Narzekać nie mogą także amatorzy górskiej wspinaczki – na pewno nie zabraknie im wrażeń ani przestrzeni do odbywania niezapomnianych wycieczek. Do tego liczyć możemy na urokliwe krajobrazy, pełne zalesionych pagórków oraz bujnej roślinności. To wyjątkowe połączenie wody i gór sprawia, że  Chorwacja jest miejscem jedynym w swoim rodzaju, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Natura i zabytki
W Chorwacji czekają na nas również przepiękne parki, w których podziwiać będziemy mogli prawdziwe cuda natury. Najbardziej znanym jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, zachwycający bujną roślinnością, malowniczymi wodospadami i kaskadami wodnymi. Dla prawdziwych turystów mamy dobrą wiadomość – Chorwacja to prawdziwa skarbnica kultury, pełna historycznych miejsc oraz zabytków, wśród których znajdziemy kilka wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto w Dubrovniku, Pałac Dioklecjana w Splicie, Bazylika Eufrazjana w Perecu… Nikt z pewnością nie będzie się nudził! To doskonały pomysł także na wyprawę z dziećmi, które poznają zabytki światowej klasy, a jednocześnie będą mogły wyszaleć się na plaży lub zachwycić się górskimi widokami.

Prawdziwa uczta dla zmysłów
Z czego jeszcze słynie Chorwacja? Z przepysznej, śródziemnomorskiej kuchni! Turyści zawsze zachwyceni są świeżymi owocami morza, tradycyjnymi grillowanymi pulpecikami, czy też potrawami z dodatkiem miejscowego wina. Nie sposób nie wspomnieć o rakii – lokalnym alkoholu, który kupić można niemal w każdym miejscu. W połączeniu z gościnnością i przyjazną atmosferą, wszystko to tworzy idealne warunki do długiego biesiadowania. Ceny są wciąż dosyć przystępne, jeśli jednak wolimy mieć wszystko opłacone z góry, możemy zdecydować się na taką opcję.

Wielu osobom Chorwacja kojarzy się z plażą, kąpielami w morzu i słodkim wakacyjnym leniuchowaniem. Ale oprócz “tradycyjnego” spędzania wakacji na nic nie robieniu Chorwacja daje wiele innych możliwości miłego spędzenia czasu. Zatem będą na wakacjach spróbujcie odkleić czasem pośladki od karimat i rozejrzyjcie się po okolicy. Zapewne nie trzeba będzie długo szukać żeby znaleźć coś interesującego.
Nurkowanie, windsurfing, rower, rafting, czy choćby kajak morski lub łódź. Pominąłem tu żeglarstwo ponieważ jachtu morskiego nie wynajmuje się na popołudnie tylko na co najmniej tydzień a ten tekst jest propozycją dla osób które po pięciu dniach leżenia na plaży chciałyby coś zmienić.Łodzie i kajaki można wynająć w każdej miejscowości gdzie są turyści. Ceny łodzi zaczynają się już od kilkudziesięciu euro za dzień. Jeśli nie będzie to wściekła i szybka motorówka tylko wolna 6-8 osobowa łódź to cena za osobę nie powinna przekroczyć 15 euro. Dla większości łodzi dostępnych do wynajęcia nie są potrzebne żadne dokumenty uprawniające do kierowania nimi. Zdarzyło mi się że wynajmujący nawet nie zainteresował się moimi dokumentami tylko wziął kasę nr. telefonu (podobno żeby dowieźć paliwo jakby nam zabrakło) i wydał mi łodź. Cholera go wie może miał w niej GPS ;^) . Wycieczka się w każdym razie udała, zabawy i śmiechu co niemiara.
Zapewniam wszystkich wątpiących w przyjemność tego typu wycieczki. na prawdę będziecie ją lepiej wspominać niż kolejny dzień leżenia na plaży. Przepłynięcie kilkunastu kilometrów wzdłuż wybrzeża z kilkoma przystankami na pływanie, odwiedzenie jakieś knajpki nad brzegiem, czy choćby pooglądanie widoków jest dużo lepsze niż leżenie tzw. bykiem na karimacie.

Skutery (ale lądowe a nie wodne). Wynajęcie skutera dla dwóch osób to koszt około 200 Kun. W zamian otrzymujecie skuter na cały dzień. Przy odrobinie dobrej woli można objechać kawał okolicy. Przerabiałem takie klimaty kilka razy i muszę powiedzieć że niesamowicie polubiłem taki sposób poruszania się po zatłoczonych uliczkach nadmorskich miejscowości. Do wynajęcia nie potrzeba wiele, prawo jazdy kat B dla skutera o poj 50 ccm lub A dla większej pojemności. Jak dla mnie 50 ccm wystarczy, nie jedziemy na wyścigi tylko zwiedzać okolicę :^). Zapraszam do obejrzenia galerii z tego wyjazdu.
Dla nie stroniących od wysiłku fizycznego w upale polecam rowery… Zapewniam w czasie jazdy nie jest tak gorąco jakby się mogło wydawać 😉 , ale przystanki najlepiej róbcie nad wodą żeby zaraz po zejściu z rowerów zanurzyć się w niej :). W Chorwacji pojawia się coraz więcej tras rowerowych, niektóre z nich biegną dalej od morza przez tereny mniej oblężone przez turystów. Jednak pamiętajcie ,że jada rowerem po Chorwacji jest trudniejsza niż po polskich nizinach. Trasy mają różny stopień trudności, a przewyższenia sięgają kilkuset metrów. W rejonach górskich, Gorski Kotar czy Biokovo – okolice Makarskiej, różnica wysokości może wynosić 1000 m. To jak uphill z Karpacza na Śnieżkę, nie ma żartów :^)

Rafting i oczywiście rzeka Cetina. Uchodzi ona do morza w mieście Omiš ale przed tym kluczy kanionem pomiędzy górami Południowej Dalmacji. Spływy na Cetinie nie należą do ekstremalnych (przynajmniej nie wszystkie). W każdym bądź razie nie zabierałbym tam zbyt małych dzieci, wg mojej oceny i oceny innych osób które znam to nie jest zabawa dla dzieci poniżej 10 lat. To ma być przyjemność a nie ciągłe pilnowanie pociech czy czasem nie wypadły z pontonu. Dobrze jeszcze jakby dzieciaki umiały pływać i wiedziały jak zachować się w przypadku znalezienia się w wodzie. Więcej informacji znajdziecie na stronach: www.raft.hr, www.riverfree.hr.

Windsurfing, kitesurfing… Niestety tu nie mam żadnego doświadczenia ale wiejące wzdłuż wybrzeża Mistrale dają na prawdę możliwość niezłego wyszalenia się na desce. Widać to po ilości surferów i ich wyczynach…
Nurkowanie – Sezon na ten sport trwa w Chorwacji od wiosny do późnej jesieni. Temperatura Adriatyku sprzyja tak długiemu sezonowi a jego przejrzyste wody czynią go jednym z najczęściej wybieranych akwenów do nurkowania. Przejrzystość wód Adriatyku sięga 50 m.
Pod wodą, między skałami i w grotach (wstęp do nich jest zwykle zarezerwowany wyłącznie dla doświadczonych nurków) żyją różne gatunki gąbek, ukwiałów, rozgwiazd i ryb, a także ośmiornice i homary.
Na dnie leżą wraki statków – od starożytności po II wojnę światową. Najsłynniejszym z nich jest „Baron Gautsch”, który zatonął w 1914 r. niedaleko Puli, jednak nurkowanie przy nim wymaga specjalnego zezwolenia i umiejętności, ponieważ spoczywa on na głębokości 28-42 m. Bez przeszkód można nurkować przy innych wrakach – choćby koło Cavtatu, gdzie w III stuleciu p.n.e. zatonął rzymski statek handlowy.
Nie są wymagane żadne zezwolenia w przypadku nurkowania z rurką, jednak osoby, które chcą penetrować głębiny Adriatyku z pełnym osprzętem, muszą wykupić legitymację nurkową. Wydaje je Chorwacki Związek Nurkowania.
Wyprawę najłatwiej zorganizować, korzystając z pomocy któregoś z klubów lub centrów nurkowych, które działają w niemal wszystkich miejscowościach turystycznych wybrzeża. Zapewniają łodzie, instruktorów, a często także sprzęt. Koszt 3-6-godzinnej wyprawy to, w zależności od firmy, liczby uczestników i ilości zanurzeń, 25-50 /os.
Do najciekawszych miejsc, w których można uprawiać turystykę nurkową, należą:

– wrak statku „Baron Gautsch” niedaleko od Rovinja na Istrii – niestety, tylko dla doświadczonych nurków; leży na głębokości 28-42 metrów;
– wrak statku „Peltastis”, zaledwie 50 metrów od wyspy Krk – nawet dla początkujących; wymaga nurkowania na głębokość 7-32 metrów;
– katedra – podwodne jaskinie w zatoce Široka (oraz całe południowo-zachodnie wybrzeże wyspy Premuda); także dla początkujących; wymaga nurkowania na głębokość 4-40 metrów;
– podmorskie urwisko wysepki Stambedar w pobliżu wyspy Hvar; nawet dla początkujących; już na głębokości 5 metrów można podziwiać rozmaite morskie stworzenia i bujną podwodną roślinność;
– wrak statku „Taranto” koło Dubrownika; niestety, tylko dla doświadczonych nurków; znajduje się na głębokości 23-55 metrów.

Są miejsca, gdzie nurkowanie wymaga specjalnego zezwolenia (parki narodowe Kornati i Mljet, wyspy Palagruža i Jabuka) lub jest zabronione. Do tych ostatnich należą Parki Narodowe Krka i Brijuni, rezerwaty morskie i inne obszary chronione, porty i kotwicowiska, obiekty wojskowe, okolice okrętów itp.Więcej informacji na stronie www.diving-hrs.hr.