Czym jest naturyzm. Naturyzm w Chorwacji.

Naturyzm jest sposobem życia  w harmonii z naturą, jego charakterystyczną cechą jest „wspólne przebywanie nago i akceptacja ciała swojego i innych”. Niestety, naturyzm jest często traktowany jako forma dewiacji i nie spotyka się z tolerancją i zrozumieniem w niektórych krajach. Na szczęście Chorwacja do tych krajów nie należy.

Częścią naturyzmu jest wspólne przebywanie nago bez względu na wiek i płeć osób. Jest to oczywiście stwierdzenie pobieżne i opisuje tą część naturyzmu która jest najbardziej widoczna. Pojecie naturyzmu jest znacznie szersze i jego prawdziwym znaczeniem jest zdrowie ciała i umysłu oraz wyciszenie się i zjednoczenie z przyrodą.

Wydaje się, że u podstaw naturyzmu leżą atawizmy odziedziczone po naszych przodkach (oni najczęściej nie używali ubrań), dlatego przebywanie nago jest dla wielu osób czymś niezwykle naturalnym. Coś w nas pozostało po naszych przodkach co sprawia że przebywanie nago wydaje się naturalne. Oczywiście nie każdy czuje to w ten sam sposób stąd częsty brak zrozumenia dla takiego stylu życia.


Skąd wziął się naturyzm
Zorganizowany naturyzm powstał Niemczech pod nazwą Freikörperkultur co można przetłumaczyć jako (kultura wolności ciała), stąd skrót FKK.

Jeśli się mylę z tłumaczeniem to proszę o korektę 🙂 . Pierwszym miejscem dla naturystów był założony w 1903 roku Free-Light Park, pierwszy klub naturystyczny utworzony niedaleko Hamburga. Wkrótce po tym wydarzeniu pojawiła się publikacja Heinrich Ungewitter’a Die Nacktheit (Nakedness), utopia życia nago.

Ruch naturystyczny rozwijał się bardzo szybko wraz z ogromną siecią klubów w pobliżu dużych miast. Nietety w 1933 po dojściu Hitlera do władzy działalność wszystkich organizacji nie związanych z ruchem Narodowo Socjalistycznym została zakazana. Jednak idea nie zginęła i rozprzestrzeniła się na inne kraje. W chwili obecnej ruch naturystyczny działa w wielu krajach świata. Obecnie ruch ten zbliża się założeniami do wegetarianizmu. Jego założenia to zakaz picia alkoholu, palenia tytoniu, ćwiczenia gimnastyczne i oczywiście wegetarianizm.

Jednak nie popadajmy w skrajność. Wypoczynek nago na chorwackiej plaży FKK ze szklaneczką zimnego piwa na pewno będzie bardzo udany. Aby poczuć się naturystą nie trzeba od razu rezygnować z przyjemności jakie dają używki i przerzucać się na wegetarianizm :-). Chyba że ktoś chce. Bycie nago daje możliwość pełnej afirmacji własnego ciała, pozwala na stymulowanie rozwoju osobistego poprzez akceptację siebie. Poczucie swobody daje radość a tego przecież głównie oczekujemy w czasie wakacji 🙂

Naturyzm w Chorwacji
Historia naturyzmu w Chorwacji sięga lat trzydziestych XX w. Wtedy na wyspie Rab powstała pierwsza plaża naturystyczna. Założona została w 1936 roku podczas pobytu angielskiego Króla Edwarda VIII. Podczas jego pobytu władze wyspy Rab zezwoliły Królowi i jego małżonce na kąpiel nago w zatoce Kandarola. Od tej pory plaża w zatoce nosi nazwę „Engleska plaza”. Jednak pewnym jest że naturyzm na wyspie pojawił się dużo wcześniej.

W artykule opublikowanym w austriackim dzienniku gospodarczym „Trend”. 11/83 napisano, że plaża dla naturystów w Rab została oficjalnie otwarta już na początku XX w. Ten sam artykuł mówi, że pierwszą plażę dla naturystów w Rab otworzył osobiście Richard Ehrman, prezydent Międzynarodowej Federacji naturystów z Wiednia w 1934 roku. O naturyźmie na wyspie Rab jest także mowa w artykułach Josef Hermana, z 1907 roku i profesora Günthera z 1912 roku.

Chorwacja była pierwszym w Europie krajem w którym powstały komercyjne ośrodki naturystyczne dla turystów, podczas gdy w całej Europie naturyzm był propagowany tylko wśród członków klubów. Prawdziwa ekspansja naturyzmu rozpoczęła się w latach 60 XX w. Pierwsze kampingi naturystyczne powstały na półwyspie Istria i w Dalmacji. W tamtym okresie corocznie wakacje w Chorwacji spędzało 100.000 naturystów.

Najstarszym ośrodkiem naturystycznym w Chorwacji jest położona na Istrii Koversada. W tej chwili mija właśnie 50 lat od jej utworzenia. Mówi się że pierwszą osobą która pływała nago obok wysepki Koversada był Giacomo Casanova, ale naprawdę był nim Rudolf Halbig z Niemiec, właściciel agencji turystycznej. Obok Koversady znajdują się inne ośrodki, np: Valalta założona w 1968 roku.

Dzisiaj w Chorwacji znajduje się bardzo rozwinięta infrastruktura turystyczna dla naturystów. Jest ponad 20 ośrodków naturystycznych które w sumie oferują 50.000 miejsc. 6000 miejsc w apartamentach, bungalowach i hotelach.

Poza oficjalnymi plażami przy ośrodkach dla naturystów Chorwacja oferuje niezliczoną ilość nieoficjalnych miejsc w których można spotkać naturystów. Chorwackie plaże naturystyczne sa oznaczane symbolem  „FKK„. Skrót od niemieckiego słowa „Freikörperkultur” (Kultura wolności ciała). Znaki FKK są wszechobecne wzdłuż chorwackiego wybrzeża.

Naturyści stanowią duży odsetek wśród osób przyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. Niektóre wskaźniki mówią że 15% turystów to naturyści a to oznacza że co roku do Chorwacji przyjeżdża około 1.000.000 naturystów. Większość naturystów to Niemcy, Austriacy, Czesi , Holendrzy, Słoweńcy, Włosi i Węgrzy. Co ciekawe naturyzm nie jest bardzo rozpowszechniony wśród Chorwatów. Stanowią oni tylko 5% gości w ośrodkach naturystycznych. W porównaniu z latami 80 ilość naturystów w Chorwacja spadła. Wiele osób uważa że jest to spowodowane silnymi wpływami Kościoła katolickiego.

Zobacz Croatian tourism site

Źródło:·www.cronatur.com

Zobacz także:  Plaże dla naturystów , Kampingi na naturystów ,