Dalmacja Šibenik – pomiędzy Zadarem a Splitem

Sibenik - widok na katedrę Św. Jakuba

 

 

Region Šibenika (wym. Szybenik) znajduje się na południe od Zadaru i jest częścią północnej Dalmacji. Jego głównym miastem Šibenik, niezwykle popularny wśród turystów Šibenik, jest celem wielu wycieczek.

Šibenik, to miasto królewskie o niezwykle bogatej historii, leżące nad zatoką do której wpływa rzeka Krka. Zatoka ta stanowiła i stanowi naturalną barierę bezpieczeństwa dla portu. Region Šibenika zamieszkały był już od czasów historycznych jednak pierwsze wzmianki o mieście znajdujące się w kodeksie Króla Kresimira IV pochodzą z 1066 roku. Dokument znaleziony został w ufortyfikowanym zamku Św. Anny (dawniej Św. Michała) który znajduje się oczywiście w Šibeniku.  W czasach Republiki Weneckiej Šibenik był jednym z najważniejszych ośrodków humanistycznych i renesansowych dla pisarzy, budowniczych i historyków. Wśród nich był wszechstronny wynalazca, budowniczy, poeta, historyk, filozof i teolog Faust Vrančić, znany przede wszystkim ze swojej konstrukcji spadochronu, Homo volans (latający człowiek) i wielu innych wynalazków, które są zgromadzone w jego książce wynalazków, Macchinae. novae.

Spadochron (Homo volans) - Fausta Vrančić'a

Spadochron (Homo volans) – Fausta Vrančić’a

W swojej historii miasto podlegało wielu władcom : Cesarstwu Wschodniorzymskiemu, Republice Weneckiej, Królowi Bośniackiemu Stjeanovi Tvrtko, Włochom, Austrii, Francji. Na stronie www.sebenico.com znajduje sie  bogata galeria zdjęć starego Šibenika.

Najważniejszym zabytkiem Šibenika jest katedra Św. Jakuba (Sveti Jakov), która znajduje się pod ochroną UNESCO i znana jest ze swojej konstrukcji z wykorzystaniem tylko białych bloków z wapienia i marmuru, tj. Bez drewna lub jakichkolwiek innych materiałów nośnych. Katedra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc w Šibeniku obejrzyjcie ją dokładnie. Budowę katedry powierzono architektowi Giorgio da Sebenico, czyli Jurajowi Dalmatinacowi (zw. także Giorgio Orsini). Jego autorstwa są, zasługujące na szczególną uwagę, głowy 71 mieszkańców Šibenika. Nie mniej ciekawe są fortyfikacje twierdzy Św. Michała, górujące na miastem z niesamowitym widokiem na morze i całe miasto.

Inne warte uwagi obiekty to, Kościół pod wezwaniem świętego Franciszka, Kościół Św. Barbary, budynek ratusza wybudowany w latach 1532-1542. Należy również wspomnieć o odrestaurowanych twierdzach św. Michała i Barona, w których odbywają się przedstawienia kulturalne, spotkania biznesowe. Wizytę w tym miejscu będziecie wspominać z powodu atmosfery i pięknego widoku.

A co oprócz zabytków?
Most w Šibeniku, ponad rzeką Krka, to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na świecie dla skaczących na bungee.
Liczne restauracje i tawerny serwujące domowe specjały (szynka prosciutto, ser, oliwki, baranina, owoce morza czy wino).
Međunarodni dječji festival -festiwal dziecięcy,
Noc Šibenika – festiwal muzyki folkowej.

PARK NARODOWY KORNATI – Na południe od Wysp Zadarskich na wysokości Sibenika znajduje się Park Narodowy Kornaty. Jest to archipelag na Adriatyku bardzo gęsto usiany wyspami. Naliczono ich 140 a do największych należą Kornat, Žirje, Dugi Otok i Pasman. Całkowita powierzchnia archipelagu to 320 km2 z czego 72 km. Przypada na wyspy. Reszta to powierzchnia morza. 1980 roku archipelagowi został nadany status parku narodowego.

Widok białych wysp na tle błękitnego morza i nieba robi niesamowite wrażenie. George Bernard Shaw napisał o Kornatach: ” Ostatniego dnia stworzenia Bóg postanowił  zwieńczyć swoją pracę, ulepił więc z łez, gwiazd i tchnienie wyspy Kornati”

Pomimo tego, że większość z wysp archipelagu jest bezludnych ze względu na mało żyzną glebę i brak źródeł słodkiej wody to jednak już przed wiekami pojawiali się na nich osadnicy.  Na wyspach znajduje się bardzo wiele stanowisk archeologicznych gdyż odkryto wiele śladów z przeszłości ( wioska llyriańskia, kamienne grobowce, viviarija – basen rybny z I wieku) . Swój niepowtarzalny urok Kornaty zawdzięczają swoim klifom nazywanym często „koronami”, znajdującymi od strony otwartego morza na grupie wysp nazywanych Donji Kornati. Najwyższa korona znajduje się na wyspie Klobucar – 82 m, najdłuższa na wyspie Mana 1350 m. Głębokość morza u podnóża klifów sięga kilkudziesięciu metrów. Najgłębiej jest u podnóża klifu na wyspie Piskera – 90 m. Godnym polecenia jest też słone jezioro na wyspie Dugi Otok położone na jej południowo-wschodnim krańcu.

Będąc w Chorwacji warto się wybrać jednodniową wycieczkę na Kornaty. Wycieczki organizowane są przez małe lokalne biura turystyczne. Ich przedstawicieli można znaleźć w każdym mieście na deptakach uczęszczanych przez turystów. Już za cenę 150 KN można wybrać się na całodniową wycieczkę statkiem na Kornaty. Cena zawsze obejmuje podróż i wyżywienie a wycieczka trwa cały dzień.

Wejście do Portu Sibenik

PARK NARODOWY KRKA – Rzeka Krka jest jednym z najpiękniejszych naturalnych fenomenów Chorwacji, zaskakujących swoimi siedmioma trawertynowymi wodospadami. Park Narodowy Krka obejmuje teren 109km2 wzdłuż rzeki.
Na terenie parku znajdują się dwa zabytki: zakon franciszkański i zakon “Krka”. Zakon franciszkański wraz z wartościowym księgozbiorem (inkunabuły, bajki Ezopa) znajduje się na wyspie Visovac, na jeziorze, pomiędzy dwoma pięknymi wodospadami Roski Slap i Skradinski Buk. W XIV wieku wyspa była zamieszkana przez pustelników świętego Augustyna, którzy wybudowali zakon i kościół (p.w. św. Pawła). W XV wieku z powodu inwazji Turków, opuścili ten teren, a w 1445 roku został on zajęty przez Franciszkanów. Klasztor został rozbudowany, a jego wnętrza zaaranżowano zgodnie z potrzebami zakonników. Na przełomie XV i XVI wieku postawiono nowy kościół.
Skradinski Buk i Roski Slap znajdują zaliczają się do najpiękniejszych wodospadów Chorwacji. Ten pierwszy jest najdłuższym i uważanym za najpiękniejszy na rzece Krka. Składa się z kaskad, wysepek i jezior. Woda płynąca przez kaskady pokonuje 17 zapór (największy spad ma 45 metrów). W okolicy można zobaczyć stare młyny wodne. Wodospad Roski Slap ma 25 metrów wysokości i składa się z niskich kaskad i licznych strumieni oraz wysepek. Na lewym brzegu rzeki znajduje się wiele zabytkowych młynów, z których część wciąż jest w użytku.
W parku istnieje możliwość wypożyczenia motorówki, w celu odbycia wycieczki w górę rzeki – przepływając przez kanion, aż do jeziora Visovac z małą wyspką, i dalej do celu podróży jakim jest wodospad Roski Slap.

SKRADIN Historyczne miasto Skradin znajduje się na prawym wybrzeżu Krki, 16km od Sibenika. To małe miasteczko, znane ze swojej burzliwej historii, leży w zatoce, która dobrze chroni od wiatrów – co jest powodem dla którego miasto od zawsze było sławnym portem, w którym osiedlali się mieszkańcy wielu krajów.
W dawnych czasach miejsce to było zamieszkane przez Illyrian i nazywane Scardona, później zostało przekształcone w rzymskie miasteczko, którego ruiny budynków i systemu wodociągów zostały zachowane do dziś. Od końca VI wieku aż do 830 roku Skradin było rezydencją biskupa. Z przyjazdem Słowian i Węgrów, miasto zostało zburzone i odbudowane przez nowych osiedleńców. Kiedy chorwacka księżniczka z rodziny Subic pochodząca z Bribir osiedliła się tutaj, miejscowość sięgnęła szczytu swojego rozwoju. Od połowy XIV wieku aż do końca XVIII Skradin znajdował się pod panowaniem Republiki Weneckiej, później na krótki czas znalazł się w rękach Turków, aby być znowu przejętym przez Wenecjan.

W mieście jest wejście do Parku Narodowego Krka, który warto odwiedzić dla jego walorów widokowych, pięknych wodospadów Skradinski Buk i Roski Slap czy dla odwiedzenia franciszkańskiego klasztoru znajdującego się na wysepce jeziora Visovac. W Skradin entuzjaści aktywnego wypoczynku znajdą coś dla siebie, mogą wybierać spośród takich sportów jak kajakarstwo, wioślarstwo, koszykówka, piłka nożna czy też kolarstwo. Istnieje także możliwość uczestniczenia w zorganizowanych polowaniach czy połowach ryb. Przystań ACI Marina zapewnia dostęp do wszelkiego sprzętu wodnego.
Skradin jest znany ze swojej bogatej oferty gastronomicznej, w której znajduje się szynka prosciutto, pieczony chleb, świeże ryby i owoce morza, a także wina Debit i Plavina. W miasteczku organizowane są festiwale: w pierwszą sobotę sierpnia Skradin przemienia się w miejsce wypełnione tradycyjnymi śpiewami dalmatyńskimi, odbywają się tutaj także uroczystości z okazji Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (8 sierpnia) i dnia świętego Hieronima – patrona miasta (30 września).

 

Primošten

Primošten

 

PRIMOSTEN Primosten to jedno z najbardziej uroczych miasteczek w basenie Adriatyku, usytuowane na półwyspie pomiędzy zatokami Raduca i Promisten, 28km na południe od Sibenika. Jego nazwa pochodzi od frazy „połączyć dwa odległe punkty, wybudować most”, kiedy to w XVI wieku skonstruowano most łączący osadę na wyspie z lądem.
W mieście znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem świętego Grzegorza, który został odbudowany w 1760 roku. Wcześniejsze wzmianki mówią o kościele Panny Marii Pełnej Łaski z 1553 roku i kościele świętego Rocha z 1680 roku.
Plaże w Primosten są rozległe i bardzo piękne, pobliskie wysepki i zatoczki oferują idealne warunki do łowienia ryb, a przybrzeżne serwisy – szkolenia dla nurków czy żeglarzy. Nad morzem można skorzystać z takich rozrywek jak tenis ziemny i stołowy, kręgle, siatkówka plażowa czy żeglarstwo.
Primosten jest słynne ze swoich restauracji i tawern (konobas). Najbardziej znanym miejscowym przysmakiem jest homar a la Primosten. Babic, lokalne czerwone wino, produkowane jest z tutejszego gatunku winogron hodowanych w winnicach wśród skał. Te słynne winnice zyskały oficjalny status „pomnika” ku czci ludzkiej pracy, a wzmianka o nich znajduje się nawet w holu budynku Zjednoczonych Narodów w Nowym Jorku.
Liczne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, takie jak festiwal obyczajowości Primosten, organizowane są głownie w czasie letnich miesięcy. W mieście znajduje się dyskoteka Aurora – największa w Dalmacji.
Na miejscu można skorzystać z regularnie organizowanych wycieczek do Krapanj (muzeum z kolekcją gąbek), Zlarin (tak zwane „koralowe wyprawy”) czy wybrać się winnym szlakiem Primosten (wycieczka połączona ze zwiedzaniem Primosten czy Burnji) i wiele innych.

VODICE Vodice to jedna z najbardziej lubianych przez turystów miejscowości adriatyckich. Znajduje się 11km na północny-zachód od Sibenika, leży w zatoczce pomiędzy przylądkiem Borovik i zatoką Vrulja.
Pierwsza historyczna wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1402 roku, wiadomo także, że w XVI wieku miasto otoczone było murami z wieżami (jedna z nich ma aż 4 kondygnacje).
Dziś Vodice to jedno z najlepiej przygotowanych pod względem świadczenia usług turystycznych miasto Riwiery Sibenik. Znane jest ze swojej żywiołowej atmosfery, bogatej oferty turystycznej i gościnności.

Wśród licznych plaży, najbardziej znana jest Niebieska Plaża – o kamienistym podłożu, wyposażona we wszelkie udogodnienia. Plaża ta łączy Vodice i Tribunj.
Mnogość propozycji dla aktywnie spędzających czas jest zalecą miasta: 3 korty tenisowe, boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej, szkoły windsurfingowe i dla nurków. Organizowane są także wyprawy umożliwiające robienie zdjęć pod wodą.
Vodice oferują przyjezdnym kulturalne i rozrywkowe wydarzenia: tradycyjny festiwal odbywa się w pierwszą sobotę sierpnia, obchodzone jest także kościelne święto Marii Panny z Karmelu. Nocami można bawić się w klubach nocnych, caffe barach i dyskotekach. Goście mają możliwość rozkoszować się dalmatyńskimi przysmakami popijanymi domowym winem, które podawane są w licznych restauracjach.
W północno-wschodnej części miasta znajduje się przystań Vodice, w której jest 450 miejsc do zacumowania statków i 150 przybrzeżnych miejsc do postoju.

Żródło: