Klasztor Franciszkanów nad Orebicem

Klasztor-Orebic00054

Pod tym linkiem znajduje się galeria zdjęć obiektu…..

Klasztor i Sanktuarium poświęcone jest Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny nad Orebicem ale okoliczna ludność najczęściej nazywa jest Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej.
Położone na przepięknym wzgórzu św. Eliasza w części półwyspu Pelješac leżącej na przeciwko wyspy Korčula i miasta o tej samej nazwie.

Klasztor i kościół położone są na wysokości 150m. nad poziomem morza. Roztacza się stąd piękny widok na kanał Pelješki oddzielający Pelješac od wyspy Korčula oraz na miasto Korčula i na mały archipelag wysp rozrzuconych po kanale. Dięki swojej wspaniałej, malowniczej lokalizacji klasztor przyciąga wielu pielgrzymów i turystów.

Klasztor i kościół Matki Bożej Anielskiej wybudowany został w latach 1470-1480. Powodem budowy był cudowny obraz Matki Boskiej Anielskiej. Ustne przekazy mówią o tym że obraz ten dotarł na miejsce dzisiejszego sanktuarium w sposób cudowny w 1469 roku z wyspy Zuliance w Zatoce Kotorskiej na której mieszkali mnisi.

W kościele znajdują się cenne dzieła renesansowych artystów: “Macierzyństwo” Nikoli Firentinca i “Matka Boska z Synem” ze szkoły Tomy Friambertiego z XV wieku, «Święty Krzyż z Wyspy», który do 1950 roku znajdował się w kościele franciszkanów w osadzie Badija koło Korčuli oraz «Święty Jan Apostoł», dzieło księdza Juraja Petrovicia ze Splitu (XV wiek).

Klasztor z dziedzińcem sprawia wrażenie prostego i harmonijnego. Wewnątrz znajduje się zbiór dzieł sztuki, przedmiotów etnograficznych, obrazów, modeli statków (makiety wykonał Vlastimir Vekarić z Orebićia) i darów wotywnych marynarzy z Półwyspu Pelješac, którzy Matkę Boską Anielską obrali jako swoją patronkę strzegącą ich w czasie niebezpiecznej siecznej pracy na możu. I tak jak niegdyś greccy żeglarze pozdrawiali figurę boginii Ateny na ateńskim Akropolu, tak teraz kapitanowie i marynarze z Orebića wypływając w morze i wracając do portu żegnali i witali wyciem syreny i rozwiniętą chorągwią swoją Matkę Boską, dziękując Jej za ochronę i prosząc o dalsze wstawiennictwo. Franciszkanie odpowiadali wówczas marynarzom dźwiękiem dzwonów.


Mieszkańcy Orebićia, szczególnie marynarze pragnęli w pobliżu Sanktuarium Matki Boskiej Anielskiej mieć również miejsce swojego ostatecznego spoczynku. Budowali więc swoje grobowce na dziedzińcu klasztoru (1668-1829). Póżniej przy samym Sanktuarium utworzono cmentarz.

Obok klasztoru zbudowano również wieżę która służyła jako punkt do obserwacji ruchów nieprzyjacielskich okrętów. Kościół posiada otwory strzelnicze do obrony przed korsarzami. którzy w XVII wieku grasowali na Adriatyku. Obok kościoła znajduje się też kamienna loża z przepięknym widokiem na Kanał Pelješki.

Pod tym linkiem znajduje się galeria zdjęć obiektu…..