Klimat w Chorwacji

Korczula

Chorwacja jest podzielona na dwie główne strefy klimatyczne: kontynentalna i śródziemnomorska. Jak wszędzie na świecie tak i w Chorwacji klimat jest uwarunkowany przez ukształtowanie terenu. Terytorium Chorwacji to miesznka gór, lasów,równin i długiego wybrzeża wzdłóż którego przebiega pasmo gów Dynarskich. To własnie one są głównym „sprawcą” tego, że klimat wybżeża bqardzo różni sie od tego jaki mamy w głębi lądu.

Klimat śródziemnomorski

Wybrzeże i wyspy od Istrii i Kvarneru na północy aż do Dubrownika to łagodny klimat śródziemnomorski. Chociaż daje się zauważyć wyraźną różnicę pomiędzy północą a południem gdzie średnia temperatura jest o kilka stopni wyższa (na południu). Latem średnia temperatura wynosi od 24°C do 26°C. Zimą temperatury wynoszą od  2°C na północy do 9°C na południu. Najbardziej słonecznym miejscem w Chorwacji jest wyspa Hvar. Słońce świeci tam przez 2700 godzin w roku. Chociaż nie tylko wyspy moga się poszczycić taką ilościa słonecznych dni w roku. Nadbrzeżne miasta, szczególnie w Dalmacji też maja iewiele mniej dni słonecznych w roku. Split, Vela Luka(na wyspie Korcula) oraz Dubrovnik to następne w kolejności miejsca z największą ilością słońca.

Wiatry na wybrzeżu – to one kształtują pogodę

Bura – Wiatr wiejący od strony lądu w kierunku morza.  Jest chłodny i suchy. Przeważnie jego siła utrzymuje się na średnim poziome (tak około 4 do 5 B). Bura może wiać kilka godzin i jest bardzo sucha, przez co oczyszcza powietrze. Pogoda po Burze jest bardzo piękna a powietrze przejrzyste.
Jugo – Południowo wschodni wiatr o średniej sile wiejacy najczęściej zimą z południowego wschodu. Jugo jest ciepłym wiatrem z tego powodu właśnie zima na wybrzeżu temperatura osiąga wyższą tempereturę niż w głębi lądu.
Mistral -Typowy wiatr na adriatyku. Wieje z kierunku północno-zachodniego. To on gwarantuje słoneczną i stabilną pogodę na wybrzeżu. Mistral zaczyna wiać około 9 rano i przestaje dopiero późnym popołudniem. Największą siłę osiąga wczesnym popołudniem. Bez tego wiatru w lato wybrzeże byłoby naprawdę niezwykle gorące.

Klimat kontynentalny

jak już wspomniałem wyżej wnętrze terytorium Chorwacji jest oddzielone od wybrzeża pasmem gór Dynarskich. pasmo gór znajduje się w odległowści od kilkudziesięciu km od linii brzegowej aż do prawie samego brzegu. Im dalej na połudiowy wschód tym pasmo górskie zbliża się coraz bardziej do wybrzeża.  Z tego powodu klimat znacznie różni się od tego na wybrzeżu. Zimy są tu chłodne tak jak w Polsce. Średnia temperatra stycznia wacha się pomiędzy 0°C a -2°C podczas gdy w lipcu średnia temperatura wynosi 22°C .
Dla tych którzy chcą na własnej skórze odczuć jak bardzo różni się klimat po obu stronach gór Dynarskich polecam zwrócić uwagę na temperatury przed wjazdem do tunelu Svery Rok i po wyjeździe z niego. To tylko 6 km a jadąc nocą możemy doświadczyć zmaiany temperatury z 15 do 30C. W dzień ta różnica nie bedzie juz tak zauważalna ze względu na operujące słońce

pogoda-chorwacja-2

Wrześniowe załamanie pogody ?

Zetknąłem się z informacją, że na przełomie sierpnia i września zdarza się w Chorwacji kilkudniowe załamanie pogody. Nie wiem czy to prawda, ale z moich obserwacji wynika że na 4 wyjazdy do Chorwacji w tym okresie 2 były piękne i słoneczne a 2 deszczowe (choć słońca też nie brakowało). Nie potrafię wypowiedzieć się na temat prawdopodobieństwa wystąpienia tego zjawiska pogodowego, ale może jednak coś w tym jest skoro na 10 wyjazdów na przełomie lipca i sierpnia zawsze pogoda była „bezlitośnie” słoneczna.

Sezon kąpielowy

W Adriatyku pływać można od maja do października (twardziele mówia ze nawet do listopada). Temperatura wody w morzu w tym okresie wynosi blisko 20°C.

Opady

Roczna suma opadów wynosi od 700 1100 mm. Na terenach przybrzeżnych masywów górskich suma opadów może przekraczać 3000mm rocznie. Jednak nie ma się co martwić gdyż praktycznie opady występują tylko w miesiącach ziomowych. lato jest praktycznie bezdeszczowe i suche. Trzeba mnieć na prawdę pecha żeby teafić w złą pogodę. Zwrócić należy szczególną uwagę na burze gdyż w Chorwacji są ona na prawdę bardzo gwałtowne. Lepiej nie spacerowac wtedy po plaży 😉

  temperature-chart-splittemperature-chart_dubrovnik