Kuchnia chorwacka

Owoce morza

Owoce morza

Jeśli będziesz w Chorwacji, nie zapomnij spróbować lokalnej kuchni. Jedzenie w Chorwacji jest fantastyczne.

Jedzenie w Chorwacji jest świeże i przygotowane tak jak na leży. Rzadko się zdarza aby było niesmaczne albo wątpliwej jakości.  Ja w każdym razie nie trafiłem nigdy na takie które mógłbym skrytykować. Jedzenie nie jest też drogie, ceny kształtują się na podobnym poziomie jak w Polsce ale często jakość produktów jest dużo wyższa, szczególnie różnicę tą widać w jedzeniu sprzedawanym w marketach.

Kuchnia chorwacka jest bardzo zróżnicowana jak na kraj o niezbyt dużej powierzchni. Od owoców morza na wybrzeżu do pikantnych mięs i ryb rzecznych w Slawonii. W tym artykule postaram się zawrzeć podstawowe informacje o tym co możemy dobrego zjeść w Chorwacji.


Kuchnia chorwacka znajduje się pod wpływem tradycji kulinarnych Europy Centralnej oraz Śródziemnomorskich. Dlatego w jej skład wchodzą potrawy z obu tych obszarów. Należy zwrócić uwagę że w Chorwacji mamy trzy typy klimatu – kontynentalny, alpejski i śródziemnomorski. Zatem i tradycyjna kuchnia jest silnie zróżnicowana i zależy od klimatu na danym obszarze. Żyzne gleby i uprawy organiczne przyczyniają się do wysokiej jakości uprawianych ziół, owoców i warzyw.

Ryby i owoce morza

Kontynentalna część Chorwacji jest dobrze znana ze świeżych ryb jak: šaran(karp), pastrva(pstrąg) and štuka (szczupak). Z dań można wymienić: Fišpaprikaš, słodkowodna ryba duszona w bulionie z papryką. Oczywiście oprócz ryb słodkowodnych w głębi kraju mamy również ryby z Adriatyku które codziennie dostarczane sa na teren całego kraju. W czystych wodach Adriatyku żyje ponad 400 gatunków ryb. W sklepach zawsze są świeże a ich przygotowanie jest bardzo proste, najczęściej jest to pieczenie na grillu (riba na žaru) a następnie podawane z oliwą z oliwek. Niektóre ryby mogą pochodzić z hodowli, na przykład brancin(okoń morski) czy  orada(sea bream). Watro spróbować również ryby o nazwie zubatac(kielec, okoń zębaty), bardzo smaczna i wysoko ceniona przez smakoszy. Ma pyszne, białe mięso o delikatnym smaku. Z kolei adriatyckie tuńczyki są tak smaczne że są importowane do Japonii do sushi. Škrpina (skrzydlica) dla wytrwałych, bo ryba jest smaczna ale ma bardzo dużo drobnych ości.

Nad samym wybrzeżem warto spróbować pysznych, świeżych langustynek przyrządzonych na maśle, posypanych zieloną pietruszką.


Szczególnie będą smakowały tym którzy nie przepadają za smakiem czosnku (zwykle owoce morza robi się z czosnkiem) bo są przyrządzone tylko na sklarowanym masełku. Nie są wprawdzie tanie ale porcje są zwykle duże więc warto poprosić o jedną porcję i dwa talerze – starczy na przekąskę dla dwojga :-).

Mięsa

W głębi kraju (Zagrzebiu, Osjieku , Vukovarze) najczęściej możemy zjeść mięso wieprzowe smażone w bułce tartej, często nadziewane serem i szynką. Brzmi znajomo prawda? W Chorwacji nazywa się to Zagrebački odrezak. Z grillowanych specjałów można polecić cevapčići, z wyglądu przypomina podłużnego mielonego kotleta oraz pljeskavica, kotlecik z mielonego mięsa z wyglądu podobne do kotletów z hamburgera ale TYLKO Z WYGLĄDU. Porównanie hamburgera do plieskavicy ma się tak jak porównanie pasty rybnej do kawioru. Cevapčići i pljeskavica są podawane z cebulką, ziemniakami frytkami bądź chlebem z dodatkiem ajvaru przygotowywanego z papryki i bakłażana. Mniej znaną potrawą jest sarma. Są to liście kapusty nadziewane mielonym mięsem. Też jakoś znajomo wygląda 🙂

A teraz kilka lokalnych specjałów….

Burek

Ciasto francuskie z mięsem, serem lub jabłkami. Była to jedna z głównych potraw rolników i rybaków w byłej Jugosławii. Burek można znaleźć wszędzie na targach, straganach, restauracjach a nawet w fastfood’ach. Jest pyszny zarówno na ciepło jak i na zimno.
PRZEPIS NA BUREK

Cevapčići

Grillowane kotleciki mielone z dużą ilością przypraw, czyli prawdziwy kebap. Wiele krajów z Europy południowo-wschodniej i z bliskiego wschodu ma w swojej kuchni podobne potrawy. Różnice tkwią w przyprawach i mięsie… Polecam….


W Polsce można je kupić czasem jako zamrożone w sieci sklepów Lidl.

Raznjici

To rodzaj kebabu przygotowany oczywiście na „sposób chorwacki” . Dobry wybór żeby zjeść coś nas szybko.

Palacinke

Naleśniki z czekoladą, orzechami włoskimi, owocami i innymi słodkościami. Często łączone są z lodami.

Blitva

Boćwina z gotowanymi ziemniakami z dodatkami takimi jak czosnek i oliwa z oliwek. Danie bardzo popularne w całej Chorwacji

Sery z wyspy Pag

Specjalność wytwarzana tylko na wyspie Pag. Jest to ser z owczego mleka uznawany w Chorwacji za wyjątkowy przysmak. Podawany jako przystawka, pokrojony w cienkie plasterki z oliwą z oliwek, z szynką z Dalmacji  (pršut) lub anchois. Do tego wszystkiego białe pieczywo lub pewien rodzaj ciastek (Bubice)  i oczywiście czarne oliwki.  Starty ser wzbogacony o przyprawy, np: gnocchi, jako dodatek do np: risotto, makaronu lub polenty. Starsze sery Pag, Dojrzewające dłużej niż 5 miesięcy  podaje się z czerwonym winem: Plavac Mali i Babić, Merlot lub Terran lub białym jak Pošip lub Pag. Do młodszych serów serwuje się lżejsze wina białe jak Malvasia, žlahtina, Riesling.


Ser Gligora doskonale pasuje do winogron i miodu szałwiowego, oczywiście z oliwą z oliwek.

Ser Gligora idealnie pasuje z winogron i Pag mędrca miodu i oliwy z oliwek z Luna na wyspie Pag.

Bakalar – dorsz

Ta potrawa z suszonego dorsza, która może być przygotowana na różne sposoby i zazwyczaj jest serwowana tylko w Wigilię.

Prušt

Szynka „suszona morskim wiatrem”;) A tak na prawdę to lokalna odmiana Prosciutto di Parma czyli Szynki Parmeńskiej.