Mostar – Bośnia i Hercegovina


Jeśli widziałeś(aś) już większość chorwackich miast i atrakcji a spędzasz urlop w Dalmacji warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Mostaru w Bośni i Hercegowinie. Miasto położone nad Neretwą słynie z pięknej starówki w centrum której znajduje się wizytówka Mostaru – stary most ponad rzeką Neretwą wybudowany przez Turków w 1566 roku z rozkazu Sulejmana Wspaniałego. Most ma rozpiętość 28 metrów i wznosi się 20 metrów ponad płynącą pod nim rzekę. Konstrukcja mostu do dziś zapiera dech w piersiach, a kilka wieków temu wrażenie jakie wywoływał na podróżnikach odwiedzających Mostar musiało być jeszcze większe.


Słynny podróżnik  Evliya Çelebi napisał w XVII wieku:”most jest jak łuk tęczy, unosi się do nieba łącząc jeden klif z drugim. … Ja, skromny poddany Allaha, przemierzyłem 16 krajów, ale nigdzie nie widziałem tak wysokiego mostu. Przerzucony ze skały do skały tak wysoko jak niebo”. Zabudowa starówki bardzo różni się od tego co widzimy na wybrzeżu Adriatyku, widać tu wyraźne wpływy kultury muzułmańskiej.

Najnowsza historia jest niezwykle dramatyczna. W czasie walk w latach 1992-1993 miasto zostało poważnie zniszczone. Zainteresowanych historii odsyłam na strony wikipedii gdzie można znaleźć więcej informacji na temat walk w Mostarze.


Miasto jest wielokulturowe, według spisu z 2003 roku: 48% Chorwaci, 47% Boszniacy, 4% Serbowie, a obok siebie współistnieją Chrześcijaństwo i Islam.

A teraz bardzo ważne informacje dla osób źle znoszących upały.
Klimat Mostaru to mieszanka klimatu śródziemnomorskiego i  umiarkowanego ciepłego. W lato jest tu naprawdę ciepło. Położenie Mostaru w dolinie i 100 km od morza sprawia, że temperatury oscylujące w okolicach 40oC to w Mostarze norma a do tego nie ma bryzy od morza. Sprawdziłem na własnej skórze. W dniu naszej wizyty termometr w samochodzie pokazał 44oC (Zdjęcia w galerii) i praktycznie bez wiatru.