Nowe winiety w Słowacji od 2016 roku.

Od 2016 roku w Słowacji wprowadzony zostanie system winiet elektronicznych. Nareszcie koniec ze skrobanie szyby po wakacjach i sprzedawania po zawyżonych cenach winiet na stacjach benzynowych po polskiej stronie.
Chociaż do końca roku obowiązują jeszcze równolegle stare winiety, to już od 1 grudnia 2015 roku można posługiwać się winietami elektronicznymi. Winiety takie można zakupić na stacjach paliw w Słowacji, w specjalnych punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach  granicznych. Zakupu winiety można dokonać jeszcze przed podróżą wchodząc na stronę www.eznamka.sk, albo za pomocą aplikacji na telefon.
Na powyższej stronie można tez skontrolować ważność posiadanej eWiniety podając numer rejestracyjny pojazdu.

Jak kupić eWinietę.
Przy zakupie winiety na stacji benzynowej, w automacie albo w punkcie sprzedaży podajemy numer rejestracyjny samochodu. uiszczamy opłatę i otrzymujemy dokument „Potwierdzenie o płatności za eWinietę, faktura uproszczona”, który służy jako dowód płatności za winietę. Z tym dokumentem możemy się udać w dalszą drogę chociaż tak na prawdę nie jest on niezbędny.

W przypadku zakupu eWiniety przez stronę www albo przez aplikację na smartfona, płatności dokonujemy podając numer karty na stronie. Jeśli potrzebujemy potwierdzenie należy też podać adres email na który zostanie wysłane potwierdzenie.

Jak to działa.
Wygląda na to że Słowacja wprowadziła system podobny do tego jaki obowiązuje na Węgrzech. Po zakupie winiety numer rejestracyjny samochodu i okres wykupienia winiety wprowadzany jest do centralnej bazy danych. Urządzenia monitorujące ruch na płatnych odcinkach dróg odczytują numery rejestracyjne przejeżdżających samochodów porównując je z zapisanymi w bazie danych. W przypadku stwierdzenia że pojazd nie ma opłaconej winiety możemy się liczyć z zatrzymaniem przez policję.

A poniżej mapka z zaznaczonymi na niebiesko płatnymi odcinkami dróg w Słowacji.

Płatne odcinki dróg w Słowacji