Nurkowanie w Chorwacji

Nurkowanie w Chorwacji jako wakacyjna przygoda rozwinęło się w ciągu ostatnich 10 lat. Ale nurkowanie w chorwackim Adriatyku ma dłuższe tradycje, sięgające lat 50′. W tej chwili w wielu przybrzeżnych miasteczkach i prawie na każdej wyspie powstały centra nurkowe.

W przybrzeżnych wodach znajduje się wiele wraków np.: Baron Gautsch, Vis, rafy koralowe, podwodne ściany i systemy podwodnych jaskiń (np. wyspa Premuda zatoka Široka) i niekończące się ławice ryb. Nurkowanie Chorwacji należy dokładnie zaplanować i przemyśleć, szczególnie dotyczy to początkujących nurków. Wody Chorwacji są dość głębokie. Najłatwiejsze warunki do nurkowania dla początkujących są w okolicach Istrii, gdzie woda ma głębokość około 50 metrów. Im dalej na południe tym wody przybrzeżne stają się głębsze. Wokół wyspy Jabuka ( 70 km na północny zachód od wyspy Vis ), głębokość morza dochodzi do 1300m.

Informacje ogólne.
Przede wszystkim potrzebne jest chorwackie zezwolenie. Można je kupić za 100 kun po okazaniu międzynarodowego certyfikatu nurkowego w uprawnionych do tego punktach. Będąc na miejscu najlepiej zapytać w informacji turystycznej. Zezwolenie jest ważne przez rok.


W kilku miejscach samo zezwolenie nie wystarczy i konieczna jest opłata za możliwość nurkowania. Dotyczy to głównie terenów parków narodowych, np.: Park narodowy wysp Kornati, Park Narodowy Mljet, park narodowy Krka, i kilku innych.

Woda, Pogoda i fale
Sezon nurkowy trwa od maja do listopada. Bez obaw można nurkować we wrześniu i październiku, w tych miesiącach bywa, że woda jest cieplejsza niż w maju. Miesiące zimowe odradzamy gdyż wtedy woda naprawdę jest zimna. Zobacz więcej na temat najlepszych sezonów do odwiedzenia Chorwacji. Temperatura wody latem waha się zakresie od 22 ° C do 25 ° C na powierzchni, ale spada do 19 ° C poniżej 12 metrów. Większość ludzi będzie się czuła bardziej komfortowo w kombinezonie, nawet w lecie. Zimą temperatura wody na powierzchni wynosi około 11 ° C

Na Adriatyku nie ma dużych pływów, ale wysokość gali może dochodzić do 1,5m, a zdażało się że były wysokie nawet na 5m, ale to już niezwykła rzadkość. Prądy morskie są słabe w większości miejsc, ale uważaj na kanały i przesmyki między wyspami.
I nie zapomnij sprawdzić ubezpieczenia medycznego przed wyjazdem!

A teraz pora na listę najciekawszych, chyba :-), miejsc do nurkowania.

Baron Gautsch – Rovinj
Wrak którego nie można przegapić nurkując na Istrii. Jeden z najpiękniejszych wraków Adriatyku. Górny pokład znajduje się 28 metrów pod powierzchnią wody, dolny 42m. Ale pamiętajcie to nie jest miejsce dla początkujących nurków. Zbudowany w 1908 i zatopiony w 1914 roku, Wrak obrośnięty gąbkami i koralowcami.  Jego wnętrze zamieszkuje wiele gatunków ryb.

Rafa Margarina – Susak , w pobliżu Losinj
Tutaj jest miejsce dla mniej doświadczonych nurków. Rafa leży w płytkiej wodzie,około 5m do 17 mln i zawiera szczątki wraku . W pobliżu znajdują się starożytne amfory leżące na dnie morza .

Premuda – zachód Pag
Na słabo zaludnionej wyspie Premuda jest znana z powodu znajdującej się w pobliskich wadach ” Katedra „. Nurkowanie w jaskiniach jest tym bardziej niesamowite, że przez otwory wpada przebijające prez wodę światło słoneczne.W pobliżu jest też wrak leżący na 67 mln dla bardziej doświadczonych nurków .

 

Mezanj Wyspa – Dugi Otok
Na południowo-wschodniej stronie wyspy jest plaża. Na głębokości 12 metrów, przechodzi się przez mały otwór, aby znaleźć się w spektakularnej jaskini o ścianach inkrustowanych ogromną ilością gąbek i mszywiołów .

Rasip – Wyspy Kornati
Na południowej stronie wyspy, jest ściana pokryta gąbkami , korali i mszywiołami. Okoliczne wody roją się od różnorodnych gatunków ryb. Ściana opada na głębokość 70 metrów.

Lucice Bay – Brać
Oto kolejne miejsce dla nurków jaskiniowych. Na głębokości zaledwie 3m znajdują się otwory prowadzące do podwodnej jaskini, która ma dwie komory Większa komora sięga na głębokość 37 metrów, podczas gdy mniejsza opada do 42m. Wewnątrz znajdują się stalagmity, stalaktyty, koralowce i gąbki.


Pakleni Otoci – Wyspa Hvar
Nurkowie mogą tutaj nurkować na południowo-zachodniej stronie wyspy Stambedar. Na 6 metrach znajduje się rafa obrośnięta zielonymi i brązowymi algami. Niżej na głębokości 50 metrów są czerwone algi, żółty koralowiec i kolorowe gąbki . Na Cała rafa jest bogata w wiele gatunków ryb.

Bisevo Grota – w pobliżu wyspy Vis
Niezwykła „Błękitna grota” sprawia niezapomniane wrażeie podczas nurkowania .Do groty prowadz otwór przez który można wpłynąć do niej również łodzią. Poniżej poziomu wody znajduje się duży otwór przez który wpada światło rozświetlając grotę na błękitny kolor.

Te Vega – Susac
Na południowy zachód od Wyspa Korcula wpływając przez mały otwór nad wodą i znajdziesz się w  podwodnym tunelu , który prowadzi od morza do jeziora Te Vega . Jezioro otoczone ścianami skalnymi o wysokości  30m powyżej linii wodnej . Jezioro zamieszkiwane przez ryby babka i parrotfish . Przy wejściu znajduje się duży głaz, pod którym można przepłynąć na otwarte morze.

Taranto – Dubrownik
PPrzy wyspie Grebeni na dnie leży słynny wrak, pochodzący z 1943 roku. Dobrze zachowane górny pokład znajduje się na głębokości 22 metry.