Opieka Medyczna w Chorwacji

Mimo tego że Chorwacja to nie Afryka i nie ma zagrożenia egzotycznymi chorobami, to jednak warto zwrócić uwagę na kilka aspektów dotyczących bezpieczeństwa i ewentualnych kosztów usług medycznych.

Oczywiście największym zagrożeniem jest nadmierne opalanie, związane z nim udary i poparzenia skóry. Wiadomo, że po przyjeździe każdy chciałby jak najszybciej znaleźć się na plaży i korzystać z jej uroków maksymalnie długo, ale należy mieć na uwagę na to, że słońce w Chorwacji operuje znacznie mocniej niż w Polsce więc dużo łatwiej o oparzenie. Ponadto często wiejący na brzegu wiatr może dawać złudne poczucie że wszystko jest w porządku. Dopiero po powrocie z plaży, gdy wiatr przestanie łagodzić dolegliwości związane z przegrzaniem, okazuje się że najbliższe dwa dni przesiedzimy w domu okładając się maślanką. A więc kremy, olejki do opalania z dużym filtrem itp. Będą bardzo przydatne. Przynajmniej na początku.

W całym morzu śródziemnym a więc i Adriatyku który jest jego częścią żyją zwierzęta z którymi spotkanie nie jest niebezpieczne ale może być bolesne.


Niebezpieczeństwa w wodzie
W czasie kąpieli morskich należy pamiętać że dno pokryte jest często ostrymi skałami, jeżowcami, muszlami o które bardzo łatwo się skaleczyć. Pamiętać należy o odpowiednim obuwiu w którym wchodzić będziecie do wody. Takie buty można nabyć już na miejscu za kilkadziesiąt kun (cena niższa niż w Polsce). Jeśli już zdarzy się że przypadkiem wbije się nam kolec jeżowca to można spróbować wyjąć go igłą. Ale lepiej smarować obficie miejsce ukłucia sokiem z cytryny. Kolec jeżowca to wapień więc pod wpływem kwasu cytrynowego powinien się rozpuścić. Można też użyć oliwy, po wchłonięciu jej dużej ilości w ranę kolec daje się łatwo wycisnąć.

Poważniejszym problemem mogą być meduzy, bardzo rzadko można się z nimi zetknąć ale jednak się zdarza. W przypadku poparzenia ślady powinny zniknąć w ciągu 48 godzin. W przypadku uczulenia na jad meduz, poparzone miejsce będzie bardzo siniało i puchło. W takim przypadku niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Niebezpieczne zwierzęta na lądzie
Na lądzie żyją dwa gatunki zwierząt o których trzeba wiedzieć. Co prawda szanse spotkania ich są tak samo prawdopodobne jak natknięcie się na niedźwiedzia, mimo to warto wiedzieć że są. Jeżeli znużeni plażowaniem udamy się na pieszą wycieczkę pamiętajmy tym że w Chorwacji żyją:
Zmija nosoroga – gatunek jadowity o nocnym trybie życia.
Karakurt –  gatunek jadowitego pająka z rodziny omatnikowatych (Theridiidae), jeden z najbardziej niebezpiecznych pająków. Bliski krewny czarnej wdowy, często z nią mylony. Jednak jad karakurta jest bardziej niebezpieczny dla człowieka i częściej bywa śmiertelny.

Więc na wycieczki po lasach i krzakach najlepiej założyć zakryte obuwie.
Ale nie przejmujcie się, jak napisałem wyżej, szanse spotkania z takimi zwierzętami są nikłe ponieważ unikają one skupisk ludzkich.


Opieka Medyczna
Polacy mają w Chorwacji prawo do bezpłatnej opieki medycznej, ale tylko w nagłych wypadkach (np. ratowanie życia po poważnym wypadku, złamania kończyn,itp..). W pozostałych przypadkach za usługę medyczną trzeba zapłacić ale wszystkie koszty można odzyskać po powrocie do kraju. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie karty EKUZ. Szczegóły pod linkiem „Jak wyrobić kartę EKUZ
Apteki w Chorwacji czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach: 08.00 – 19.00, a w soboty do 14.00. Oczywiście w większych miejscowościach są apteki całodobowe. Ogólnie wygląda to podobnie jak w Polsce.

UWAGA: Dobrze jest zabrać na wyjazd apteczkę z podstawowymi lekami. W Chorwacji zapłacimy za te same leki 2 albo 3 razy więcej.