Opłaty drogowe w drodze do Chorwacji – aktualizacja 2018

Skończyła się zima zatem wielu z Was planuje w najbliższe wakacje wyjazd do Chorwacji. Większość z nas nie lubi wydawać pieniędzy bez potrzeby, dlatego przed wyjazdem na własną rękę dobrze jest przemyśleć trasę przejazdu, aby nie „zaliczyć” extra-opłaty tranzytowej w postaci kary za brak winiety, albo nie kupować jej kiedy nie nie jest potrzebna.

I chociaż jakiś czas temu pisałem już o zmianach w Słowacji i na Węgrzech to jednak postanowiłem zebrać opłaty we wszystkich krajach pomiędzy Polską a Chorwacją w całość i umieścić w jednym wpisie.


Republika Czeska.

Na mapce poniżej, ze stycznia 2018, kolorem niebieskim zaznaczone są drogi płatne. Kolorem żółtym, te na których możemy poruszać się bez winiety. Większość płatnych odcinków rozpoczyna się w głębi kraju , nie ma więc potrzeby kupowania winiety po stronie polskiej. Zawsze zdążycie zrobić to już w Czechach.

 Płatne drogi w Republice Czeskiej
Tabela opłat i wzory winiet za przejazd drogami płatnymi obowiązująca w Republice Czeskiej.

Roczna Miesięczna Dziesięciodniowa Brak opłat

Winietka roczna – ważna od 01.12.2016 do 31.01.2018

1500 Kč / 59 € / 251,50 zł


Winietka miesięczna – ważna od zaznaczonego dnia do końca tego samego dnia następnego miesiąca

440 Kč / 17,5 € / 75 zł

Winieta czeska 10 dni

Winietka 10dniowa – ważna przez 10 kolejnych dni włącznie z dniem początkowym

310 Kč / 12,5 € / 52 zł

Znak informujący o braku opłat w Republice Czeskiej
Jeśli przy drodze stoi powyższy znak, oznacza to, że przejazd tą drogą jest bezpłatny.

0 Kč


Austria

Tabela opłat za przejazd drogami płatnymi obowiązująca w Austrii.

Winietki edycji 2017

10-dniowa
(ważna 10 dni łącznie z datą zaznaczoną na winietce)

2-miesięczna
(ważna od daty zaznaczonej na winietce do końca dnia tej samej daty kolejnego drugiego miesiąca)

roczna
od 01.12.16 – do 31.01.18
Motocykl

5,20 Euro

13,10 Euro

34,70 Euro

Samochód osobowy,
samochód osobowy z typową przyczepą campingową 1- lub 2-osiową, inne pojazdy do 3,5 tony

9 Euro

26,20 Euro

87,30 Euro


Słowacja

Od stycznia 2016 roku w Słowacji wprowadzony został system winiet elektronicznych. Nareszcie koniec skrobania szyby po wakacjach i sprzedawania po zawyżonych cenach winiet na stacjach benzynowych po polskiej stronie. Winiety elektroniczne można zakupić na stacjach paliw w Słowacji, w specjalnych punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach  granicznych. Zakupu winiety można dokonać jeszcze przed podróżą wchodząc na stronę www.eznamka.sk, albo za pomocą aplikacji na telefon.
Na stronie www.eznamka.sk można też skontrolować ważność posiadanej eWiniety podając numer rejestracyjny pojazdu.

Jak kupić eWinietę.
Przy zakupie winiety na stacji benzynowej, w automacie albo w punkcie sprzedaży podajemy numer rejestracyjny samochodu. uiszczamy opłatę i otrzymujemy potwierdzenie o płatności za eWinietę -faktura uproszczona, który służy jako dowód płatności za winietę. Z tym dokumentem możemy się udać w dalszą drogę, chociaż tak na prawdę nie jest on niezbędny.

W przypadku zakupu eWiniety przez stronę www albo przez aplikację na smartfona, płatności dokonujemy podając numer karty na stronie. Jeśli potrzebujemy potwierdzenie należy też podać adres email na który zostanie wysłane potwierdzenie.

Jak to działa.
Po zakupie winiety numer rejestracyjny samochodu i okres wykupienia winiety wprowadzany jest do centralnej bazy danych. Urządzenia monitorujące ruch na płatnych odcinkach dróg odczytują numery rejestracyjne przejeżdżających samochodów, porównując je z zapisanymi w bazie danych. W przypadku stwierdzenia braku pojazdu w bazie danych, system uznaje, że nie ma opłaconej winiety a wtedy możemy się liczyć z niemal pewnym zatrzymaniem przez policję.

 


Węgry

Wjeżdżając na Węgry pamiętajcie że od 1 stycznia 2015, płatne stały się niemal wszystkie odcinki autostrad i dróg ekspresowych na Węgrzech, w tym także bezpłatne wcześniej odcinki w kierunku Polski. Przed tą datą samochody osobowe (do 3,5 tony) mogły bezpłatnie poruszać się autostradowymi obwodnicami miast, fragmentami przygranicznymi tej klasy dróg, a także większością dróg ekspresowych. Od kilku lat sytuacja jest inna. Płatne stały się autostradowe obwodnice miast (m.in. Budapesztu, Debreczyna, Miszkolca, Győr, Székesfehérvár), a także odcinki autostrad prowadzące do Budapesztu wewnątrz obwodnicy stolicy, czyli M0 (chodzi o wlotowe odcinki autostrad M1, M3, M5, M6 i M7). Także przejazd większością odcinków budapeszteńskiego ringu M0 (z wyjątkiem tych zbudowanych z dofinansowaniem unijnym) wymaga wykupienia winiety.

Płatne stały się darmowe dotychczas odcinki prowadzące w kierunku Polski – jednojezdniowa droga ekspresowa M15 łącząca autostradę M1 z granicą słowacką w Rajce, [droga w kierunku Bratysławy – międzynarodowa E75], droga ekspresowa M2 między obwodnicą Budapesztu (M0) a miastem Vác [droga międzynarodowa E77] czy autostradowa obwodnica Miszkolca M30 [droga międzynarodowa E71].

LINK DO BROSZURY Z OPŁATAMI


Słowenia

Mapa z oznaczonymi drogami płatnymi w Słowenii – stan na początek roku 2018.

Płatne drogi Słowenia 2018

Tabela opłat za przejazd drogami płatnymi obowiązująca w Słowenii.

Winiety Słowenia 2018

Winiety Słowenia 2018

Motocykle
Cena z VAT
Roczna 55,00 EUR
Półroczna 30,00 EUR
Tygodniowa 7,50 EUR
Pojazdy < 3,5 t
Roczna 110,00 EUR
Miesięczna 30,00 EUR
Tygodniowa 15,00 EUR
Pojazdy > 3,5 t
Roczna 220,00 EUR
Miesięczna 60,00 EUR
Tygodniowa 30,00 EUR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tutaj wyliczycie sobie opłaty na drogach w samej Chorwacji.
Na mapce należy rozwinąć menu po lewej stronie u góry, wybrać mobility a następnie zaznaczyć kropkę przy PayToll.