Poreč – półwysep Istria


Poreč to jedno z najbliższych od Polski miejsc nad Adriatykiem. Z centralnej Polski można tam dotrzeć w 12 godzin, oczywiście przy sprzyjających warunkach. Miasto znajduje się na półwyspie Istria. Miasto leży na przesmyku głęboko sięgającym do morza. Wśród zabytków które koniecznie trzeba zobaczyć są Bazylika, Dom Romański, Wieża Pięciokątna, Kościół Franciszkański, wiele średniowiecznych pałaców oraz urokliwy, biegnący wśród 100lenich sosen, deptak prowadzący wprost na brzeg morza. Wąskie uliczki starego miasta są pełne sklepików jubilerskich oferujących rękodzieło, są tu wspaniałe kluby nocne i najlepsza dyskoteka na Istrii ,”Byblos”. Oprócz tego wiele kawiarenek i restauracji.
Plaże są kamieniste, skaliste, morze krystalicznie czyste, wszystkie plaże są oznaczone statusem błękitnej flagi. Wybrzeże w Porečiu ma 10 km długości i można je przemierzać pieszo, od plaży do plaży, skorzystać z linii kolejki wakacyjnej. Długa na 1500 m Plaża Miejska, osłonięta jest od strony lądu sosnami dającymi przyjemny cień w upalne letnie dni.Inne plaże to Brulo i Borik. Na plażach znajdują się natryski,można również wypożyczyć leżaki i parasole słoneczne.

Na niedalekiej wyspie Świętej Nikoli znajduje się bardzo znan i chętnie odwiedzana, żwirowa plaża Oliva. Wyspa leży kilkaset metrów od stałego lądu i można się na nią dostać taksówką wodną. Niedaleko kempingu Zielona Laguna działa wodny raj, Aquacolors Poreč. Trasy wycieczkowe w okolicach Poreč’ia mają do zaoferowania: zwiedzanie jaskini Baredine, wycieczka do fjordu Limskiego, wyspy Parku Narowodego Brioni, miniaturowa łódź podwodna zabierze Was na odkrywanie fauny morskiej, rejsy do pobliskiego Vrsar oraz do włoskiej Wenecji.