Primošten – Chorwacka perełka

Primošten

Primošten to jedno z najbardziej uroczych miasteczek w basenie Adriatyku, usytuowane na półwyspie pomiędzy zatokami Raduca i Promišten, 28km na południe od Sibenika. Nazwa miasta pochodzi od frazy oznaczającej tyle co, „połączyć dwa odległe punkty, wybudować most”. Nadana została miastu, kiedy to w XVI wieku skonstruowano most łączący osadę na wyspie z lądem. W mieście znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem świętego Grzegorza, który został odbudowany w 1760 roku. Wcześniejsze wzmianki mówią o kościele Panny Marii Pełnej Łaski z 1553 roku i kościele świętego Rocha z 1680 roku.

Plaże w Primošten są rozległe i bardzo piękne, pobliskie wysepki i zatoczki oferują idealne warunki do łowienia ryb, a przybrzeżne ośrodki – szkolenia dla nurków czy żeglarzy. Nad morzem można skorzystać z takich rozrywek jak tenis ziemny i stołowy, kręgle, siatkówka plażowa czy żeglarstwo. Primošten jest słynne ze swoich restauracji i tawern (konob). Najbardziej znanym miejscowym przysmakiem jest „Homar a la Primosten”. Do lokalnych specjałów należy też, Babic, lokalne czerwone wino, produkowane z tutejszego gatunku winogron hodowanych w winnicach wśród skał. Te słynne winnice zyskały oficjalny status „Pomnika ku czci ludzkiej pracy”, a wzmianka o nich znajduje się w holu budynku Zjednoczonych Narodów w Nowym Jorku.

Liczne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, takie jak festiwal obyczajowości Primosten, organizowane są głównie w czasie letnich miesięcy. W mieście znajduje się dyskoteka Aurora – największa w Dalmacji. Na miejscu można skorzystać logalnych mały biur odróży oferujących wycieczki do Krapanj (muzeum z kolekcją gąbek), Zlarin (tak zwane „koralowe wyprawy”). Można też wybrać się winnym szlakiem Primošten (wycieczka połączona ze zwiedzaniem Primošten czy Burnji) i wiele innych.

Zdjęcie pochodzi z www.croatia.hr

Temperatura morza w okolicy. źródło:www.seatemperature.org