Rejestratory video, CB radio, nawigacja – za co można dostać mandat za granicą.

Jadąc do Chorwacji czy gdziekolwiek na południe Europy zabieramy ze sobą wiele dodatkowego wyposażenia. Nawigacja, CB radio, rejestrator wideo, to bardzo częste dodatki do naszego auta. Czasem jednak zamiast pomóc w podróży, potrafią przysporzyć kłopotu i zwiększyć koszt naszej wyprawy wakacyjnej nawet o kilkaset Euro.


Videorejestrator

Rejestrator wideo, całkowicie legalny i dopuszczalny w Polsce, jest w wielu krajach zabroniony. Jego używanie może skutkować nałożeniem wysokiego mandatu. Pamiętajmy o zdjęciu wideo rejestratora przejeżdżając przez Austrię. W tym kraju od kilku lat istnieje całkowity zakaz monitorowaniu ruchu drogowego przez osoby prywatne wprowadzony przez austriacki Urząd Ochrony Danych. Kierowcy przyłapani z rejestratorem wideo mogą zapłacić mandat w wysokości do 10.000 €!!! Tak! To nie pomyłka dziesięć tysięcy Euro. Ale to nie wszystko, ponieważ osoba osoba, której samochód został nagrany na wideorejestrator ma prawo domagać się odszkodowania – do 25.000€.

Nieco podobna, choć nieco mniej restrykcyjna, sytuacja jest w Niemczech. Mimo że nie ma tam formalnego zakazu używania urządzeń nagrywających obraz, to jednak lepiej nie publikować tych nagrań. W pewnych sytuacjach(ochrona danych osobowych), możemy zostać ukarani grzywną w wysokości nawet 300.000 € !!! Oczywiście to wariant ekstremalny, a nasz film musiałby w jakiś rażący sposób przyczynić się naruszenia prawa w zakresie ochrony danych osobowych. Podobnie rzecz ma się w Szwajcarii. Zatem jeśli już nagrywacie coś jadąc samochodem, to nagranie zostawcie sobie na pamiątkę i pod żadnym pozorem nie publikujcie go.


CB radio
I w tym wypadku sytuacja nie jest bezpieczna. Austriacy dopuszczają do użytku wyłącznie radia przeznaczone na lokalny rynek – radia działające w modulacji FM (zakaz tzw. „multistandardu”), za CB nie spełniające standardów austriackich można dostać mandat 1000€. W tych krajach Chorwacja, Rumunia, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, aby legalnie korzystać z CB radia powinniśmy mieć specjalne zezwolenie i zarejestrowane urządzenia. O ile policja w Chorwacji patrzy nieco przez palce na takie drobne wykroczenia turystów, to policjanci ze Słowenii czy Austrii mogą nie być tacy pobłażliwi.

Nawigacja i nie tylko…

W Słowenii jak i w Szwajcarii (kto jedzie do Chorwacji przez Szawajcarję ;^) nie jest zabronione ani nagrywanie ani używane nawigacji, ale… Przepisy zabraniają umieszczania jakichkolwiek dodatkowych elementów na przedniej szybie pojazdu. Zatem kamerki, uchwyty do nawigacji, smartfonów, itp gadżetów mogą skutkować mandatem. W Słowenii zakazane jest również używanie wszelkich urządzeń ostrzegających o fotoradarach.