Rijeka – miasto nad Zatoką Kwarneńską.

Panorama Rijeki. Źródło: www.kvarner.hr

Panorama Rijeki. Źródło: www.kvarner.hr

Rijeka leży nad głęboką zatoką Kwarneńską. Nazwa miasta w języku chorwackim znaczy „rzeka”. Po jednej stronie brzegi zatoki Kwarneńskiej odgradza od morza Istria a po drugiej Kvarner. Mimo iż Rijeka leży nad samym morzem, to jednak nie jest tak popularnym celem podróży jak inne przybrzeżne miasta. Być może powodem tego jest ogromy port, zajmujący dużą część tutejszego wybrzeża. Jadąc na wakacje raczej nie wybieramy miejsc w których za oknem będziemy mieli panoramę której głównym elementem są portowe żurawie :D.

Jednak mimo to Rijekę warto odwiedzić. Więc kilku dniach pobytu w Chorwacji, po odpowiednim skatowaniu się słońcem i po wyleczeniu efektów katowania okładami z maślanki warto wybrać się na jednodniowa wycieczkę do Rijeki.


Rijeka ma bardzo ciekawą historię, szczególnie tą XX wieczną. Mało kto wie że jest to miasto którego mieszkańcy, właśnie w XX wieku zmienili obywatelstwo 6 razy. Na początku XX wieku należało do Austro-Węgier. Po I wojnie światowej miasto stało się obiektem sporu pomiędzy Włochami a Królestwem Serbów Chorwatów i Słoweńców. W czasie gdy Państwa spierały się o miasto „pogodził” ich Gabriele d’Annunzio (włoski artysta i awanturnik). Zajął on miasto i proklamował objęcie władzy na tym obszarze. Tak powstała Regencja Carnaro. Ponieważ d’Annunzio był uznanym choć trochę nieco ekscentrycznym artystą, dlatego też wprowadził bardzo „ciekawy” system polityczny uważany za protoplastę ustroju faszystowskiego.

Nowe „państwo” nie istniało jednak zbyt długo bo już w 1920 roku Włochy i Królestwo Serbów Chorwatów i Słoweńców porozumiały się i powstało Wolne Miasto Rijeka (Fiume) – coś mi to przypomina :). Wolne miasto przetrwało do 1924 roku kiedy to kolejne porozumienie pomiędzy Włochami i przyszłą Jugosławią doprowadziło do podziału terytorium Fiume. Większość przypadła Włochom a po stronie Królestwa Serbów Chorwatów i Słoweńców pozostała część miasta zwana Susak. Granic ustanowiono w 1924 roku i przebiegała wzdłuż rzeki Rijeciny przepływającej przez miasto. Po II wojnie światowej w 1947 miasto przyłączono oficjalnie do Jugosławii. A następnie w 1991 kiedy Chorwacja proklamowała niepodległość Rijeka stała się jej częścią.

W mieście znajduje się wiele muzeów. Na przykład Muzeum Morskie w którym znajduje się jedyna w europie kamizelka ratunkowa z Titanica. Statek Carpathia który podjął ocalałych rozbitków z Titanica miał swój macierzysty port właśnie w Rijece.

Innym ciekawym muzeum jest muzeum „Peek & Poke”… Brzmi znajomo ? Tak. To muzeum starych komputerów.
http://www.peekpoke.hr/en/museum/

O zabytkach nie piszę specjalnie aby zainteresować Was Rijeką i abyście poszukali ich sami 🙂