Riwiera Makarska – Dalmacja

Makarska_41

Riwiera Makarska jest jednym z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych turystycznych regionów wybrzeża Adriatyku. Leży w centralnej Dalmacji, a długość jej linii brzegowej to ponad 60km – od Breli na zachodzie do Gradaca na wschodzie. Okolicy dodaje uroku góra Biokovo z najwyższym szczytem w basenie Morza Śródziemnego – Św. Jerzego (1762m).
Teren riwiery, której centrum jest oczywiście miasto Makarska, pełen jest malowniczych miejsc. Na północny-zachód od niego znajdują się takie miejscowości jak Brela, Baska Voda, Promajna, Bratus i Krvavica, a na południowy-wschód – Tucepi, Podgora, Drasnice, Igrane, Živogosce, Blato, Drvenik, Zaostrog i Gradac. Riwiera słynie z niezwykłego piękna, bogatej kultury i tradycji, niebieskiego morza, które wymienia się pośród najbardziej przejrzystych w całym basenie Morza Śródziemnego, kamienistych plaży, drzew piniowych i oliwnych, a także szerokiego wachlarza oferty turystycznej. Markaska jest miastem portowym stanowiącym centrum riwiery o tej samej nazwie. Leży u stóp góry Biokovo, w ogromnej zatoce ograniczonej od południowego-wschodu przez cypel Osejava, a od północnego-wschodu przez półwysep Świętego Piotra. Miasto, otoczone przez okazałe lasy piniowe, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na chorwackim wybrzeżu, gdyż przyciąga turystów nie tylko zachwycającą naturą, ale także wyjątkowo łagodnym klimatem i bogatą ofertą skierowaną do gości.

Polecane miejsca w regionie

ŠESTANOVAC – Podążając wzdłuż wybrzeża w kierunku południowym  mijamy Omis a następnie miejscowość Pisak. Na dwukilometrowym łuku drogi dojeżdżamy do do skrzyżowania na którym skręcając w lewo dojedziemy do miejscowości Sestanovac. Piękna miejscowość położona kilka kilometrów od morza pomiędzy górami. Obok miejscowości biegnie kanion rzeki Cetina (te zdjęcia Cetiny pochodzą z Šestanovca). Miejscowość Šestanovac i leżące obok Zadvarje leżą kilka kilometrów od morza więc ceny kwater są tam zdecydowanie niższe. np: 700 EU za cały dom z basenem na tydzień. Do Makarskiej jedzie się stamtąd około 30 min do plaży w Baska Voda około 15 min, a do Breli 10 min..

BRELA – Piękne małe miasteczko niemal łączące się z miejscowością Baska Voda. Nieco spokojniejsze od Baski, niemniej jednak z pięknym deptakiem wzdłuż plaży, przy którym znajduje się wiele restauracji.


REZERWAT PRZYRODY BIOKOVO – Ponad Makarską Riwierą wznosi się imponujący masyw górski Biokovo. Posiada on najwyższy szczyt w Dalmacji (Św. Jerzy, 1762 metry), jednocześnie jest najdłuższym pasmem w tym regionie.
Miejsce to swoim naturalnym pięknem przyciąga turystów zakochanych w wędrówkach i wspinaczce górskiej. Ze względu na oczywiste walory, Biokovo od 1981 roku jest chronionym rezerwatem przyrody, jego powierzchnia to 19.550ha. Pomimo tak małego obszaru, rezerwat zadziwia swoją różnorodnością i licznymi kontrastami świata przyrody. Strome zbocza Biokova pokryte są głównie skałami wapiennymi, pod którymi znajduje się pas zieleni schodzący do granicy z morzem. Z Biokova roztacza się przepiękny widok na morze i wyspy centralnej Dalmacji z jednej strony, a z drugiej – na Imotski i góry za bośniacką granicą.  Najwyższy szczyt, Święty Jerzy (Sveti Jure) osiągalny jest samochodem, co sprawia, że każdy przeciętny turysta może go odwiedzić. Przy dobrej widoczności, ze szczytu można dostrzec wybrzeże Włoch. W rezerwacie znajduje się wiele specyficznych naturalnych rzeźb terenu – krasowe wgłębienia i rowy wypełnione wodą, studnie, jaskinie czy lodowe jamy.
Na terenie Biokova oznaczono ponad 40 endemitycznych gatunków, takich jak biokovski dzwonek (Edraianthus pumilio) czy sulicasta zecina (Centaurea cuspidata). Dzika przyroda jest tutaj bardzo osobliwa i zróżnicowana, przykładami ze świata zwierząt są muflony i kozice. Tereny Biokova zamieszkują także niedźwiedzie i wilki oraz rzadkie gatunki ptaków takie jak orzeł przedni czy gadożer (krótkoszpon), które mają tu swoje siedliska.
Na terenie Biokova znajduje się kilka schronisk – zajazdów dla gości: poniżej szczytu Vosac, drugi poniżej Św. Jerzego i trzeci – na Lokvie. Nad wioską Kotisine znajduje się ogród botaniczny Kotisina, stworzony w celach ochrony i uprawy roślin z obszaru Biokova.

SANKTUARIUM VEPRIC – Chorwackie Lourdes” zostało założone w 1908 roku przez biskupa Jerzego Carica (1867-1921), który tam też został pochowany. W Vepric wybudowano kaplicę z ołtarzem, znajdują się tam także konfesjonały, stacje drogi krzyżowej czy ścieżki procesyjne.
Sanktuarium leży na stokach zalesionego wzgórza w harmonijnym, naturalnym otoczeniu. Jaskinia i cały krajobraz, w którego skład wchodzą wzgórza, roślinność i źródło, przypomina francuskie Lourdes. Ze względu na otaczające piękno i spokój panujący w sanktuarium, przez cały rok przyjeżdżają do niego pielgrzymi z całego świata, Szczególnie w dniach 11 lutego (święto Najświętszej Marii Panny z Lourdes), 25 marca, 15 sierpnia (święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) czy 7 i 8 września (święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny)

NIEBIESKIE I CZERWONE JEZIORO – usytuowane nieopodal Imotski, w głębi kraju, są geomorfologicznymi i hydrograficznymi zjawiskami. Na ich terenie istnieją tak zwane jaskinie, które są wynikiem implozji podwodnych jaskiń. Niebieskie jezioro znajduje się przy granicy Imotski, a jego nazwa pochodzi od krystalicznie niebieskiego koloru wody. Jego kształt jest eliptyczny, a wymiary to 800 na 400 metrów. Brzeg jeziora w czasie lata przekształca się w często odwiedzaną plażę. Głębokość jeziora oscyluje w granicach 90 – 176 m. Podczas wielkich suszy, dno zbiornika służy jako boisko do piłki nożnej dla miejscowych dzieci.
Czerwone jezioro leży 1,5km od Imotski. Wygląda jak gigantyczny lej czy studnia. Jego nazwa wzięła się od czerwono-brązowego koloru usytuowanych prawie pionowo skał, stanowiących skarpę wokół tafli wody – ściany „leja”. Do końca nie ustalono, jaka jest głębokość zbiornika, ale przewiduje się, że jest to najgłębsze jezioro Europy.

TAWERNA (KONOBA) KREMENKO W SVINISCE– W małej miejscowości Svinisce, 7km od Omisia, znajduje się interesująca i niezwykła restauracja (otwarta podczas sezonu). Zachwyca ona urokiem, wyborem dań i wnętrzami udekorowanymi w stylu epoki kamienia łupanego – kojarzącymi się z kreskówką „Flinstonowie”.


MEĐUGORJE SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ POKOJU – Medugorje to jedno z najpopularniejszych katolickich sanktuariów na świecie, podczas roku odwiedzane przez ponad milion pielgrzymów z wielu krajów, poszukujących wewnętrznego spokoju, pociechy i siły ducha. Tutaj w 1981 roku grupce miejscowych dzieci, na górze Objawień ukazała się Matka Boska. W 1933 roku w Medugorje został wzniesiony 14-metrowy betonowy krzyż na szczycie wzgórza Križevac. Budowa parafialnego kościoła pod wezwaniem świętego Jakuba rozpoczęta została w 1937 roku, a ukończona dopiero w 1969.
Miejscowość Medugorje mieści się w Bośni i Hercegowinie, jednak w całości zamieszkana jest przez Chorwatów.

OMIS, RADMANOVE MLINICE I RAFTING NA RZECE CETINA – Omis to średniowieczne miasteczko usytuowane w malowniczym kanionie, wyżłobionym w przeciągu wieków przez rzekę Cetina, wpadającą do morza w tejże miejscowości. Wodospady, tajemnicze jaskinie i przeurocze młyny wodne kuszą przecudnym pięknem. Spływy pontonami na rzece to niezapomniane wrażenia dla odważnych osób. W kanionie usytuowane jest miejsce, będące celem wielu wycieczek – Radmanove Minice, znane z smakowitego domowego chleba i pysznego pstrąga.

SPLIT
– to miasto z 1700-letnią historią, objawiającą się w bogatej tradycji i kulturze, a także licznych zabytkach. Miasto zaczęło się rozwijać po wybudowaniu około 300 roku pałacu (zabytek światowego dziedzictwa będący na liście UNESCO), w którym rzymski cesarz Dioklecjan miał spędzić ostatnie lata swojego życia.
Dzisiaj Split jest znaczącym centrum turystycznym. Przyciąga do siebie nie tylko spuścizną historyczno-kulturalną, ale także czarującą i ciepłą atmosferą panującą w mieście.

DUBROVNIK – Chociaz nie jest to już region riwiery makarskiej to jednak warto wspomniec w tym miejscu również o Dubrovniku. Znajduje się on na tyle blisko, że można (a nawet trzeba) wybrać się na kilkugodzinną wycieczkę żeby zwiedzić to antyczne miasto, które dzięki swojemu nadzwyczajnemu bogactwu historycznemu zostało wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Miasto to jest otoczone murami i twierdzami, wewnątrz których kryje się niesamowita liczba architektonicznych dzieł sztuki świetnie zachowanych przez wiele wieków.

WYSPY BRAC, HVAR I KORCULA – Na wyspy można bez trudu dostać się jednym ze statków,codziennie wypływających z Makarskiej.

Żródło : www.adriatic-pearls.com