Riwiera Omiš – Dalmacja środkowa

Omis - ujście Cetiny do Adriatyku

Zdjęcie: Croatiafromair.com

Omiš  – urokliwe miasto położone w Dalmacji po obu stronach ujścia rzeki Cetiny. Niedaleko stąd do Splitu. Miejscowość rozwinęła się u stóp wzniesienia Omiska Dinara, i jest od północnego zachodu odgrodzona rzeką a od południa i południowego-wschodu – morzem.
Miasto zamieszkałe już za czasów Cesarstwa Rzymskiego, później w okresie średniowiecza został przebudowany i stałsię ·fortyfikacją. Mieszkańcy Omiša to niegdysiejsi piraci łupiący statki na Adriatyku. Szczególnie we znaki dali się Wenecjanom łupiąc ich ziemie i napadając na statki. Mimo że cała Dalmacja należała do Wenecji to piraci z Omiša zostali pokonani dopiero w XV wieku. Wcześnie przez cztery stulenia Wenecja nie mogła podporządkować sobie miasta. Średniowieczne zabudowania fortyfikacyjne w dużej części przetrwały do naszych czasów, np:·Wieża (Peovia albo Mirabela), starigrad (Fortica) na szczycie góry Omiska Dinara skąd kontrolowano morze i całe miasto,·Twierdza Mirabela.
Centrum Omisa to charakterystyczne dla tego regionu wąskie ocienione uliczki z licznymi placami i kawiarniami. Niezwykle interesujący jest dom służący za kwaterę podczas tradycyjnego, folkowego festiwalu dalmatyńskiego (Festival dalmatinskih klapa), oraz renesansowy „dom szczęśliwego człowieka” nazwany tak ze względu na inskrypcję na elewacji: „Dziękuję Bogu za moją obecność na tym świecie”.


W Omišu możemy znaleźć wiele ciekawych zabytków. Miasteczko na pewno nie zawiedzie  miłośników historii.  Np: barokowy pałacyk i i pręgierz datowane na XVII wiek., kościół parafialny pod wezwaniem świętego Michała z XVII wieku.  Przepiekny XVI wieczny kościół pod wezwaniem Św. Ducha.
Ponadto:

  • Dom rodziny Radman z kolekcją antycznych kamieni. Z resztą nie tylko antycznych bo i z  czasów średniowiecznych i renesansowych
  • Na prawym brzegu Cetiny znajduje się kościół z epoki przedromańkiej  pod wezwaniem Św. Piotra
  • Kolecja przedmiotów ukazujących historię Omiša i kolekcja wykopalisk archeologicznych w muzeum miejskim.

Tuż przy ujściu rzeki znajdują się piaszzcyste plaże o świetnie nadające się do wypoczynku z małymi dziećmi. Kilomertrowa plaża miejska jest bardzo czysta ładna. Wzdłóż niej znajdziemy wiele kafejek, restauracji, cukierni, wypożyczalni sprzętu pływającego.
Od 1967 roku odbywa się tu festiwal folkowy, zwany „Festival dalmatinskih klapa”. Uczestnicza w nim zespoły śpiewające a capella (Posłuchaj)

Co mozna zobaczyć ?

RAFTING PONTONEM NA RZECE CETINA (RAFTING) – Cetina to rzeka określana mianem krasowej. jej długość wynosi około 100km a źródło znajduje sie u podnóża gór Dinara i Gnijat na wysokości około 380 m. rezka kończy swój bieg wpadając do Adriatyku w mieście Omis. Na swojej drodze rzeka wyżłobiła ogromny kanion wieloma uskokami ,wodospadami i jaskiniami. Dzięki tym wszsytkim tworom natury znajdującym się na rzece, stała się ona chętnie odwiedzanym miejscem przez miłośników raftingu. Rafting na Cetinie dostarcza niezapomnianych wrażeń. Spływ rozpoczyna się w wiosce Pensici i ciągnie sie przez około 9 km do restauracji  Radmanove Mlinice. Średnia prędkość nie jest oszałamiająca i cały spływ trwa 3-4 godziny, ale dzięki temu wdział w nim może wziąć każy a nie tylko doswiadczeni raftingowcy. Po drodze mijamy wodospady VELIKA GUBAVICA I MALA GUBAVICA ten pierwszy ma 48m wysokości.  Ale bez obaw nie skaczemy z niego w na pontonie ;-).


RADMANOVE MLINICE, GÓRA MOSOR – Góra krasowa o długości 25km, na grzbiecie góry znajduje się ę 6km szlak prowadzący z Omisia przez wioskę Gat do Blato na rzece Cetina.

POLJICA – Poljica to obszar obejmujący około 20 wiosek na zboczu góry Mosor. Kiedyś miejscowości te tworzyły sławetną Repubilikę Poljice, która jednak została obalona przez Francuzów w XIX wieku.

TAWERNA (KONOBA) KREMENKO W SVINISCE – W tawernie jest jak w domu Flinstonów, wszystko wystylizowane na kamień albo wykonane z kamienia 🙂 tawertnę znajdziecie w miejscowości Svinisce, 7km od Omisia. restauracja otwarta jest w czasie sezonu.

SPLIT – więcej informacji na mapie obiektów