Rogoznica – Oko i ucho Smoka

18888083
Rogoznica to małe dalmatyńskie miasteczko portowe usytuowane w głębokiej zatoce, 32 km od Šibenika. Stare centrum miasta znajduje się na półwyspie, który wcześniej był wyspą która w XIX wieku została połączona groblą z lądem. Na szczycie wyspy można zobaczyć pozostałości fortu wybudowanego w 1809 roku przez Francuzów. W miasteczku znajduje się kościół parafialny wybudowany w 1615 roku, W starej części miasta zachował się także kościół pod wezwaniem św. Mikołaja.

Ta mała śródziemnomorska miejscowość słynie z pięknych plaż (kamienie, otoczaki), krystalicznie niebieskiego morza, grubych drzew piniowych dających cień, długich przybrzeżnych promenad wzdłuż brzegu.

W czasie letniego sezonu organizowane są liczne wydarzenia, wśród których godnym odnotowania jest tradycyjny festiwal rybny. Bardzo silne tradycje rybackie sprawiają, że w mieście zawsze można kupić świeże ryby, a także smakowite duszone rybne przysmaki (brodetto).

Rogoznica to dobry cel podróży dla żeglarzy ponieważ znajduje się tam jedna z najpiękniejszych przystani na Adriatyku – Frapa Marina, znajdująca się w osłoniętej zatoce Soline, posiada 300 miejsc do zacumowania i 150 przybrzeżnych stanowisk do postoju dla jahtów i statków.

Niedaleko przystani, na półwyspie Gradina, znajduje się jezioro Oko Smoka – niezwykłe naturalne zjawisko. Woda w jeziorze jest słona, gdyż ma ono połączenie wodne z morzem przez pęknięcia w skałach wapiennych. W jeziorze tym mają miejsce liczne biochemiczne procesy, dlatego uważane jest ono za naturalny bioreaktor. W ciągu ostatniego stulecia w jeziorze pojawiało sie zjawisko „gotowania się” wody. Zjawisko to polega na wyzwoleniu się elementarnej siarki z zalegających na dnie dużych ilości siarkowodoru, co prowadzi do odcięcia dostępu tlenu i zabicia całego życia w jeziorze. Ostatni raz „gotowanie się” jeziora wystapiło w 1997 roku i powtarza się co około 30 lat. Mieszkańcy nazywają je „Budzeniem się Smoka”.

Ze zjawiskiem tym łączy sie wiele okolicznych legend.
Jedną z nich jest opowieść o trzech braciach, z których jeden był ślepy. Po śmierci rodziców nastąpił podział dziedzictwa. Zdrowi bracia oszukali ślepego, a ten ich przeklął słowami: „Jeśli nie rozdzieliliście sprawiedliwe, niech się wszystko zamieni w jezioro, a z wody wyskoczy smok, który was połknie”. I tak się stało, grunt pod nogami dwóch nieuczciwych braci otworzył się, a w wielkiej czeluści zagotowało się morze i powstało jezioro. Od tej pory smok zamieszkał w jeziorze i co jakis czas truje swoim oddechem wszystkie żywe stworzenia w nim mieszkające.

A teraz gratka dla tych co nurkują.
Po ostatniej epoce lodowcowej poziom morza Adriatyckiego podniósł się o około 100 metrów. Okolica Rogoznicy która znajdowała się na powierzchni została zalana przez morze. Na tym obszarze istniało wiele jaskiń które teraz znajdują się pod wodą. Znajdują się tam stromizny geologiczne, częściowo i całkowicie zalane jaskinie, doły podwodne. Najciekawszą podwodną jaskinią jest Zmajevo uho (Ucho smoka) w zatoce Soline. Wejście do jaskini znajduje sie 2,5 m pod powierzchnią i ma tylko 1 m średnicy. Jaskinia ma 30 m głebokości i 13 m szerokości w najszerszym miejscu. Na jej dnie można znaleźć endemiczne gatunki istot żywych.

W sąsiedztwie Rogoznicy znajdują się liczne miejsca wymagające odwiedzenia: Parki Narodowe Krka i Kornati, Trogir – „miasto-muzeum”, Šibenik (32km), Primošten, Split (42km), Salona i wiele innych.

Zdjęcie pochodzi z www.croatia.hr

Temperatura morza w okolicy. źródło:www.seatemperature.org