Serbia

SERBIA
(Republika Serbii)
Stolica: Belgrad
Waluta: dinar. 1euro = 104 dinary
Język urzędowy: serbski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli polskich przy wjazdach na teren Serbii do 90 dni pobytu. Obywatele RP moga wjechać na terytorium Serbii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.

PRZEPISY CELNE
Przy wjeździe do Serbii należy zgłosić (bez wezwania służby celnej) przewożone środki płatnicze powyżej 10000 EUR. Brak pisemnego potwierdzenia wwozu pieniędzy może spowodować, że przy wyjeździe zostaną one zatrzymane. Postępowanie odwoławcze jest długotrwałe, a szansa na odzyskanie pieniędzy – niewielka.
Limity wwozowe do Serbii:
10 litrów piwa
1 litr napoju o zawartości alkoholu powyżej 14 %
2 litry napoju o zawartości alkoholu do 14%
40 sztuk papierosów.

MELDUNEK
Cudzoziemcy są objęci obowiązkiem meldunkowym (w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy), co bywa skrupulatnie egzekwowane. W przypadku przyjazdu do osób prywatnych należy dopilnować, by gospodarz dopełnił tego obowiązku. W hotelu meldunku dokonuje administracja.

UBEZPIECZENIE
Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce obejmuje również terytorium Serbii. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Polsce, podróżujący po terytorium Serbii, nie muszą się legitymować się Zieloną Kartą. Na zasadzie wzajemności, obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Serbii obejmuje m.in. terytorium Polski, a kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Serbii, poruszając się po terytorium Polski, nie muszą również legitymować się Zieloną Kartą.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Serbii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Turystom udziela się świadczeń medycznych (w tym zabiegów) w nagłych przypadkach – za opłatą kilkudziesięciu euro. Opłata za prywatną wizytę u lekarza wynosi od 20 do 50 EUR. Apteki są nieźle zaopatrzone.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Zaleca się zachowanie ostrożności na drogach (dziury w nawierzchni, bezpańskie zwierzęta). Autostrady, nie zawsze odpowiadające standardom europejskim (brak siatek wzdłuż drogi), są płatne w miejscowej walucie  lub w euro; złotówki nie są przyjmowane ani wymieniane).  Należy domagać się paragonu i zachować go aż do zjazdu z autostrady. Opłata za odcinek Subotica-Belgrad wynosi 810 dinarów, zaś Belgrad-Nis 730. Uwaga na nowe zjawisko wyłudzania wielokrotności stawek i cen za części zamienne przez prywatną pomoc drogową i właścicieli warsztatów samochodowych.
Na drogach są częste kontrole policji. Należy przestrzegać dozwolonej prędkości. Przy poruszaniu się na drogach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ miejscowi kierowcy nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego. Często używają pasa awaryjnego jako pasa dodatkowego do jazdy.

Najistotniejsze informacje dla kierowców:
obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania
obowiązek  posiadania kamizelki odblaskowej w wyposażeniu samochodu
zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu
bezwzględny nakaz przestrzegania zasad parkowania ( zwłaszcza w Belgradzie i innych większych miastach), pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne ,a kierowcy karani wysokimi mandatami (150 euro)

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Na przejściach granicznych między Serbią i Kosowem (gdzie nie ma polskiej placówki) prowadzona jest rygorystyczna kontrola paszportowo-celna. Nie ma możliwości wyjazdu z Kosowa do Serbii, jeśli wjazd do Kosowa nastąpił od strony Albanii, Macedonii lub przez port lotniczy w Prisztinie.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest podobne jak w innych państwach regionu. Należy zachować ostrożność podczas postojów na małych, niestrzeżonych parkingach przydrożnych – najlepiej w ogóle się na nich nie zatrzymywać w nocy.

ŚWIĘTA
01.01 -Nowy Rok, 07.01 prawosławne Boże Narodzenie, 15.02 Święto Narodowe Serbii, 17/20.04 Wielkanoc prawosławna, 27.04 Święto Narodowe, 01.05 Święto Pracy, 09.05 Dzień Zwycięstwa, 29.11 Święto Republiki

PRZYDATNE INFORMACJE:
W Serbii jest wiele banków i kantorów. Kurs walut jest w nich podobny, niektóre kantory czynne są całą dobę.  Przy wymianie (zwłaszcza banknotów o dużych nominałach) należy liczyć się z żądaniem okazania paszportu.
Z kart kredytowych można skorzystać w większości hoteli, bankomatów, hipermarketów. W małych sklepach bywają z tym problemy. Przed podróżą należy upewnić się w swoim banku, czy posiadane karty będą działać na terenie państwa nie należącego do Unii Europejskiej. Zdarzają się przypadki kopiowania kart płatniczych głównie na stacjach benzynowych i w restauracjach.
Godziny pracy urzędów od 9.00 do godziny 16.30, poczta od 8.00 do 19.00
Ważne telefony: Policja- 92, Straż Pożarna- 93, Pogotowie Ratunkowe- 94

Podczas planowania podróży do opisanego Chorwacji, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz rejestrację podróży w systemie e-konsulat.

Źródło: www.msz.gov.pl