Słowenia – Postojnska Jama

Postojnska Jama to fantastyczna jaskinia krasowa o rozbudowanej sieci tuneli, korytarzy, galerii i sal. O jej niezwykłości niech świadczy ilość turystów jaka odwiedziła ją w ciągu ostatnich dwustu lat. A było Ich tutaj aż i 35 milionów.

Jaskinia Postojna jest jedną z najbardziej znanych jaskiń na świecie. Jest również największą atrakcją turystyczną w Słowenii i jednym z największych krasowych zabytków przyrody na świecie. Na jej temat napisano wiele książek i opracowań, samych przewodników turystycznych opublikowano blisko 100 wersji.

Co sprawia, że Postojnska Jama jest tak wyjątkowa?


– Jest to jedyna na Świecie jaskinia którą można zwiedzać kolejką. Jadąc odkrytymi wagonikami możemy podziwiać rozległą jaskinię. Trasa kolejki biegnie pod skalnymi łukami pełnymi stalaktytów i wśród mnóstwa wapiennych rzeźb.
21 km korytarzy, galerii i wspaniałych sal oferuje unikalne doświadczenie świata podziemnego, można poczuć to co czuły krasnoludy z Morii ;^). Jaskinia Postojna jest zdecydowanie jednym z najbardziej zróżnicowanych systemów jaskiń na świecie. Słynie z niezwykłego bogactwa nacieków o zróżnicowanych barwach i kształtach i składzie chemicznym, stalagmity, stalaktyty, kopy można tu znaleźć na każdym kroku.

– Jaskinię zamieszkuje Odmieniec jaskiniowy (gatunek płaza) o kształcie tak niezwykłym że, kiedyś sądzono iż są to smocze dzieci.

– Pięciometrowy klejnot…
Najpiękniejszy stalagmit w jaskini Postojna nazywany jest brylantem. Patrząc na ten cudowny twór natury z białego wapienia trzeba przyznać że nazwa w zupełności jest zasłużona. :^)


– W 1819 arcyksiążę Ferdynand I odwiedził jaskinię i stał się pierwszym oficjalnym gościem. Ta data jest uważana za oficjalny początek turystyki w jaskini. Chociaż na skałach w jaskini odnaleziono podpisy datowane na XII wiek