Śnieg w Chorwacji 3.2.2012

Kiedy przeczytałem ostatnio o pierwszych opadach śniegu postanowiłem odświeżyć poniższy wpis. Zdarzenie miało co prawda miejsce prawie dwa lata temu ale było na tyle unikalne że warto je przypomnieć. Takich opadów śniegu i mrozu jak w 2012 to najstarsi Chorwaci nie pamiętają . A tak naprawdę to ostatnie takie opady śniegu odnotowano w Chorwacji ostatnio w 1956 roku!

Cała „historia” zaczęła się we środę, 1 lutego 2012, Europa Wschodnia zaczęła zamarzać pod wpływem skrajnego zimnego powietrza syberyjskiego. Zimne powietrze kontynentalne dzień po dniu coraz bardziej zbliżało się do Europy Środkowej i Zachodniej, a kiedy dotarło w basen Morza Śródziemnego, gdzie było dużo cieplej, zaczęły się cyklony jako reakcja na napływ zimnych mas powietrza.

Pierwszy cyklon nazwano Flora i już we środę miał wpływ na pogodę w Dalmacji. Następne centrum cyklonu rozwijało się na południowym Adriatyku, i wiał silny wiatr południowy, który na wyspie Palagruža spowodował niesamowitą, 9 metrową falę. W tym samym czasie u podnóża Velebit wiał silny, wschodni wiatr.  Pomiędzy te dwa kierunki, prostopadle do wiatru, na większej części wybrzeża wdarł się Levant – wschodni wiatr. Śnieg zmieszał się z deszczem w Zadarze, Sibeniku, Ploce, Vid i Metkovic.  W Zagorze sytuacja pogarszała się z minuty na minutę. 
Split i Sibenik obudziły się w zamieci z zaledwie -5 ° C do -6 ° C mrozem ale Zabiokovlje i Imotski i Dolina Neretwy zostały dosłownie pochowane przez śnieg. Do piątku sytuacja w dużej części Dalmacji zaczęła być niepokojąca, ale to nie okazało się najgorsze.

Pierwsze godziny w sobotę w południowej Dalmacji były zdominowane przez burze, na północ od Sibenika padał śnieg, a wraz z pojawieniem się trochę chłodniejszego powietrza, deszcz zamienił się w śnieg. Wieczorem Split został zaatakowany historycznymi opadami 25cm śniegu !  Poprzedni taki rekord zanotowano w 1956 roku, wtedy pokrywa śnieżna osiągnęła poziomyear, 35 centimeters. 35 centymetrów.

Wioski Vrgorska, jak i wiele wiosek w Zagorze są całkowicie odcięte od reszty świata.  Siedmiocentymetrowy śnieg spadł nawet na niektórych wyspach takich jak Brač, Ugljan, Pasman. Chociaż większa część Dalmacji zanotowała rekordowy poziom śniegiem, w półwysep Peljesac uderzyły inne kłopoty – lodowaty, marznący deszcz. Zanotowano temperatury bliskie -15’C.

Autor wpisu: Ania