Trogir

Trogir_24

Trogir jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w całej Chorwacji a także najlepiej zachowanym romańsko-gotyckim miastem w centralnej Europie. To „miasto-muzeum” leży u zachodniego wlotu zatoki Kastela, 27km od Splitu i 4km od lotniska Divulje, na wysepce pomiędzy brzegiem i wyspą Ciovo, z którymi połączony jest mostami. Obszar miasta obejmuje także północny brzeg Ciovo, zaraz naprzeciw samego Trogiru. Historyczne centrum Trogiru będące unikatowym zabytkiem w światowej skali, jest od 1997 roku na liście UNESCO.
Ze względu na długą I burzliwą historię, w mieście istnieje wiele zabytków o znaczeniu historycznym i kulturowym. Liczne wąskie uliczki, pałace i twierdze, piękne katedry, mistrzowskie kolekcje sztuki fascynują i nie pozostawiają nikogo obojętnym.
W III wieku greccy kolonizatorzy z wyspy Vis założyli osadę, nazywaną wtedy Tragurion. Miejsce to szybko stało się znaczącym portem. Po upadku Imperium Rzymskiego, stało się miasteczkiem bizantyjskiej Dalmacji, do którego emigrowali mieszkańcy zniszczonej Salony. Ścisłe centrum Trogiru, otoczone murami odnowionymi przez Wenecjan w XV wieku, formowało się na przestrzeni XIII i XIV wieku. Wenecjanie wybudowali także dwie wieże, które udało się zachować do dziś: twierdzę Kamerlengo i wieżę Świętego Marka. Wschodnia część miasta rozwinęła się wokół głównego rynku z katedrą, a Pasika, zachodnia – nieco później. 

W przeszłości Trogir był jednym z kulturalnych centrów Dalmacji: w XIII wieku żył tam i pracował mistrz Radovan, a w XV wieku – wielu słynnych rzeźbiarzy i konstruktorów, a także humanistów i historyków (np. Ivan Lucius). 
Jadąc od północy, do miasta można wjechać bramą pochodzącą z okresu późnego renesansu (XVII wiek), mijając posąg patrona miasta, błogosławionego Joha Urisiniego. Na rynku znajduje się katedra z romańsko-gotyckimi zdobieniami p.w. św. Lovre. Najważniejszym dziełem sztuki znajdującym się w katedrze jest jej zachodni portal wykonany przez mistrza Radovana w 1240 roku, ukończony dopiero w XIV wieku. Wykonany jest on z rzeźb i reliefów składających się z około 100 elementów. Portal ten jest unikatowym przykładem nie tylko romańskiej rzeźby dalmatyńskiej, ale także rzeźby północno-adriatyckiej. W katedrze znajduje się także chrzcielnica pochodząca z 1464, będąca najznakomitszym zachowanym dziełem rzeźbiarza Andrija Alesiego. Z ciekawych zabytkowych elementów w katedrze znajdują się także: ośmiokątny kamienny pulpit z XIII wieku, gotyckie usytuowane na chórze ławki, XIV-wieczne tabernakulum, obrazy chorwackich i włoskich artystów, gotycka kaplica świętego Jeremiego z 1438 roku, kaplica błogosławionego Joha Ursiniego z XV wieku (praca Nikoli Fiorentinaca), która uważana jest za najpiękniejszy renesansowy zabytek Dalmacji. Główny rynek miasta zdobi loggia z XV wieku, wieża zegarowa i były renesansowy kościoł p.w. św. Sebastiana. Z głównej ulicy prowadzącej z rynku, można wejść do najstarszego zachowanego kościoła – p.w. św. Barbary, pochodzącego z wczesnego średniowiecza (IX-X wiek). Rynek z jednej ze stron ograniczony jest pałacem Cipiko. Po jego przeciwnej stronie znajduje się ratusz z XV wieku. Co więcej, na rynku można zwiedzić romański kościołek p.w. św. Jana Chrzciciela z XIV wieku z pozostałościami średniowiecznych fresków i grobowcem rodziny Cipiko. 
Wzdłuż brzegu morza częściowo zachowały się mury wraz z wieżą i renesansowe wrota prowadzące do miasta (1593 rok). 

Greckie reliefy przedstawiające bożka Kairos (bożek szczęśliwych momentów) znajdujące się w zakonie benedyktyńskim (obok kościoła p.w.św. Mikołaja), pochodzą prawdopodobnie z I wieku p.n.e. Na krużganku klasztornym można dostrzec grecki napis z IV-III wieku p.n.e., który jest najstarszym epigraficznym zabytkiem okolic Trogiru. 

Twierdza Kamerlengo
usytuowana na południowo-zachodnim brzegu miasta, naprzeciw lądu, swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza architekturze XV wieku. Wieża świętego Marka ulokowana w północno-zachodniej części Trogiru (także naprzeciw lądu) była kiedyś częścią murów, tak jak i twierdza Kamerlengo. Pomiędzy wieżą i twierdzą znajduje się glorietta o klastycznym okrągłym kształcie, otoczona kolumnami, wybudowana w 1809 roku w hołdzie francuskiemu marszałkowi Marmontowi. Jest to jeden z nielicznych śladów francuskiego panowania w Dalmacji. 

Część Trogiru, która znajduje się na wyspie Ciovo, może poszczycić się kilkoma interesującymi zabytkowymi kościołami. W północnej części wyspy, pomiędzy mostem Trogir i przylądkiem Cubrijan, naprzeciw miasta, usytuowana jest przystań ACI Marina Trogir z prawie 200 miejscami postoju.
Poza historycznymi atrakcjami, w mieście nie brakuje rozrywek i wydarzeń sportowych. Organizowane są koncerty, festiwale rybne, noce z muzyką folkową – wszystko to odbywa się w specyficznej atmosferze miasta. W licznych restauracjach odwiedzający mogą wypróbować specjałów rybnych, a w barach i dyskotekach korzystać z życia nocnego. 
Riwierę Trogiru charakteryzuje łagodny adriatycki klimat i śródziemnomorska roślinność (winorośle, drzewa oliwne, aromatyczne zioła….). Wybrzeże udekorowane jest licznymi kamienistymi plażyczkami, wysepkami czy zatokami. Jednymi z najpiękniejszych zatok są Stari Trogir (piaszczyste i kamieniste plaże), Voluja, Krknjasi na Velim Drveniku, Vela Rina na Malim Drveniku, okolica Sv.Fumija – wyspy na południowny-zachód od Ciovo, zatoka Saldun, Racetinovac, Kancelirovac na zachodnim brzegu Ciovo. 1,5km na wschód od centrum Trogiru znajduje się piękna 500-metrowa, kamienisto-piaszczysta plaża Pantan, leżąca w cieniu drzew piniowych. Z kolei najbardziej popularną plażą Riwiery Trogiru jest kamienista Okrug, usytuowana 5km od centrum miasta, wyposażona w liczne kafejki i parę restauracji.

Zdjęcia Trogiru