Vodice

Vodice

Vodice – Wikimedia, the free media repository. Foto: Tadam

W ostatnich latach miasteczko stało się bardzo popularne dzięki dobremu położeniu, wspaniałym plażom, wyśmienitym restauracjom i ciekawym programom. Swoją nazwę otrzymało od słowa voda = woda. Jest tu wiele źródeł z pitną wodą, możemy ją czerpać również średniowiecznej studni ozdobnej znajdującej się na starym mieście. W centrum miasta jest port jachtowy, skąd można wybrać się na rejs o zachodzie słońca, wycieczkę rybacką lub nocną wyprawę morską. Przybrzeżny deptak pełen jest cukierni oferujących pyszne lody, kawiarenek z żywą muzyką, małych butików i sklepów jubilerskich. Na ludzi chcących się zabawić, czeka nadmorski Bar Makina oferujący muzykę przez całą dobę, a Hacienda-największa dyskoteka na Dalmacji, jest otwarta do rana, podobnie jak Bar Hookach na plaży Plava/Niebieska, gdzie co noc organizowana jest inna impreza.

Na początku sierpnia urlopowicze mogą wziąć udział w niezapomnianym, corocznie organizowanym Festiwalu Vodisa, który kończy się pięknymi fajerwerkami.

Na całej długości wybrzeża Vodice, od Tribunj do Srima z wyjątkiem starego miasta i portu, znajdują się bezpłatne plaże. Część z nich jest betonowa, plaża Plava/Niebieska o długości 4 km, posiada też odcinek piaszczysty, idealny dla dzieci, miejska, dobrze zaopatrzona plaża jest kamienista, dno przy plaży ma łagodny spadek, jest więc przyjazne rodzinom z dziećmi. Wzdłuż niemal całej plaży rosną sosny dające naturalny cień, jest tu wiele różnych restauracji i barów, na dzieci czeka zamek do skakania i ciuchcia. Za miejską plażą znajduje się plaża należąca do kempingu, kamienie są tu większe, część plaży jest betonowa, są też prysznice. Dalej plaża robi się coraz bardziej dzika, a na jej końcu znajduje sie plaża dla naturystów.

Położenie Vodic, w centralnej Dalmacji, powoduje, że są wspaniałym punktem startowym samochodowych wycieczek i rejsów statkiem. Niedaleko znajdują się: Park Narodowy Krka z pięknymi wodospadami, Park Przyrodniczy jeziora Vrana, statkiem możemy zwiedzić archipelag Parku Narodowego Kornati a taksówką wodną możemy popłynąć na małą wyspę Prvic. Na wyspie Prvic są dwie maleńkie wioski, mieszka tu zaledwie kilkaset osób i w ogóle nie ma tu ruchu samochodowego. Warto tez zwiedzić okoliczne miasta jak Sibenik oddalony o 13 km, lub oddalona od 40 km prawdziwą perełkę chorwackiego wybrzeża – Primosten