Vodice

vodice_1m

Vodice to jedna z najbardziej lubianych przez turystów miejscowości adriatyckich. Znajduje się 11km na północny-zachód od Sibenika, leży w zatoczce pomiędzy przylądkiem Borovik i zatoką Vrulja. Pierwsza historyczna wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1402 roku, wiadomo także, że w XVI wieku miasto otoczone było murami z wieżami (jedna z nich ma aż 4 kondygnacje).

Dziś Vodice to jedno z najlepiej przygotowanych pod względem świadczenia usług turystycznych miasto Riwiery Sibenik. Znane jest ze swojej żywiołowej atmosfery, bogatej oferty turystycznej i gościnności. Wśród licznych plaży, najbardziej znana jest Niebieska Plaża – o kamienistym podłożu, wyposażona we wszelkie udogodnienia. Plaża ta łączy Vodice i Tribunj.

Mnogość propozycji dla aktywnie spędzających czas jest zalecą miasta: 3 korty tenisowe, boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej, szkoły windsurfingowe i dla nurków. Organizowane są także wyprawy umożliwiające robienie zdjęć pod wodą. Vodice oferują przyjezdnym kulturalne i rozrywkowe wydarzenia: tradycyjny festiwal odbywa się w pierwszą sobotę sierpnia, obchodzone jest także kościelne święto Marii Panny z Karmelu.

Nocami można bawić się w klubach nocnych, caffe barach i dyskotekach. Goście mają możliwość rozkoszować się dalmatyńskimi przysmakami popijanymi domowym winem, które podawane są w licznych restauracjach. W północno-wschodnej części miasta znajduje się przystań Vodice, w której jest 450 miejsc do zacumowania statków i 150 przybrzeżnych miejsc do postoju.