Wyjazd do Chorwacji „w ciemno”

Wyjazd-w-ciemno

Ponieważ Chorwacja dysponuje bardzo dużą bazą turystyczną i znajduje się na tyle blisko, że można pojechać tam własnym samochodem, postanowiłem opisać swój „patent” na wyjazd do Chorwacji „w ciemno”. Jak wielu podróżujących apewne znacie starą prawdę, że biura podróży potrafią nieźle „zedrzeć” ze swoich klientów, dlatego o ile to możliwe polecam wyjazd na własną rękę. Ze swoich 10 wyjazdów tylko jeden raz wyjeżdżałem z biura podróży. A więc żeby nie przedłużać przechodzę do opisu wyjazdu.

Większość osób jedzie przez Czechy i Austrię, szczególnie jeśli pochodzą z zachodniej części Polski,  ja osobiście preferuję jazdę przez Słowację i Węgry. Jest to droga nieco dłuższa ale jeśli podróż trwa całą noc to nie ma sensu się spieszyć i tak będziemy na miejscu rano. Poza tym trasa którą zamierzam opisać jest w dużej części bezpłatna.

13:00 Piątek – Start z Piotrkowa Trybunalskiego. Wyjazd na „gierkówkę” E75 i na południe w kierunku Bielska Białej.·

15:00 Piątek – Tu chwila zastanowienia czy przekroczyć granicę w Zwardoniu czy w Cieszynie i jechać kawałkiem przez Czechy. ·Jeszcze dwa lata temu poleciłbym jazdę przez Cieszyn ze względu na remonty na drodze dojazdowej do przejścia granicznego w Zwardoniu. Ale w ubiegłym roku sytuacja na „froncie robót” na tej drodze jest już na tyle klarowna, że szybciej będzie przez Zwardoń.


15:30 Piątek – Po przejechaniu przez granicę zakupcie winietę, będzie potrzebna na autostradę do Bratysławy. W Słowacji płatne są tylko Autostrady natomiast po zwykłych drogach można jeździć beż żadnych winiet.·Miesięczna kosztuje 14,00 Euro a tygodniowa 7,00 (inne opłaty znajdują się tutaj). Oczywiście można kupić słowackie winiety po polskiej stronie ale zapłacicie o 50% więcej. ·Ja kupuję winiety zawsze w miejscowości Skalite. Mała stacja paliw po prawej stronie drogi.
Winieta kupiona, zatem w drogę. Kierujcie się na miasto·Žilina. W·Žilinie wjeżdżacie na autostradę D1 do Bratysławy. Od tej chwili podróż do Baratysławy zajmuje około 2:30 3:00 godzin w zależności od tego jak zrobicie sobie przerwy na posiłki i odpoczynek.

18:30 – Piątek – Wieżdżamy do Bratysławy. Osoby które mają auto na LPG polecam zatankować przed przekroczeniem granicy z Węgrami. Na Węgrzech stacji z gazem jest bardzo mało a jeśli już jest to dużo droższy niż w pozostałych krajach znajdujących się na trasie. Po zatankowaniu jedziemy dalej przez Bratysławę autostradą D1. (E75). Należy uważać na znaki żeby nie pojechać do Austrii. Najlepiej trzymać się pasów ruchu które mają wymalowany znak kierujący do miasta Győr

19:30 – Piątek – Przejście graniczne Rajka. Teraz trochę zabawy. Upewnijcie się że macie wszystko co potrzeba na 300 km drogę przez Węgry. Jedziemy przez małe miejscowości. marketów jak na lekarstwo a w sklepie wiejskim naprawdę trudno się dogadać. :-)… Zatem jedziemy i mijamy kolejne miejscowości… ·Mosonmagyaróvár ….Csorna. Z Csornej jedziemy w kierunku Szombathely , a następnie na drogę 86 w kierunku przejścia granicznego Węgry-Słowenia w miejscowości Redics.

0:00 – Sobota -·Przejście graniczne w Redics. Wjeżdżamy do Słowenii. Aby nie płacić za winiety (kosmicznie drogie) trzeba przejechać Słowenię omijając autostrady. Jest to warte zachodu ponieważ przez Słowenię jedziemy 15 km a winieta na autostradę to 30 Euro. Zatem zaraz za przejściem granicznym będzie rondo a zanim wjazd na autostradę. Nie wjeżdżamy na nią jednak tylko zjeżdżamy trzecim zjazdem do miasteczka Lendava.


TO WAŻNE: Powiększ mapę i zobacz rondo i jak na nim jechać na stronie z trasą·
POLSKA (ZWARDOŃ) -> SŁOWACJA -> WĘGRY -> SŁOWENIA ->CHORWACJA
Jeśli je przegapicie to od razu wpadacie na płatna autostradę.

0:15 – Sobota – Przejście graniczne Słowenia – Chorwacja w miejscowości·Mursko Središće.

0:20 – Sobota – Po przejechaniu granicy ruszamy dalej w drogę w kierunku miejscowości·Čakovec.

1:00 – Sobota – Mijamy Čakovec i dalej jedziemy w kierunku·Varaždinu. Droga z przejścia granicznego w·Mursko Središće·do·Varaždinu zajmie od około godziny do 1,5 godziny.

2:00 – Sobota– ·Varaždin , po minięciu·Varaždinu kierujemy się na autostradę A4 w kierunku Zagrzebia. Mamy przed soba kilka godzin jazdy do wybrzeża.·

3:00·- Sobota·- Mijamy Zagrzeb i jedziemy dalej w kierunku wybrzeża. Autostarda jest dobrze oznakowana więc nie powinno być już problemów z dotarciem w wybrane miejsce. Polecam kilka godzin snu w okolicach miejscowości Karlovac. ·Ludzie śpią w samochodach na stacjach benzynowych jest to tutaj najnormalniejsze w świecie zachowanie. Stacje mają toalety i prysznice.

6:00 – Sobota – Pobudka po krótkiej drzemce i w drogę. Jeszcze tylko 3 godziny i jazdy i będzie można szukać noclegu.

9:00 – Sobota – Jesteśmy w Zadarze i poruszamy się przez nadmorskie miasteczka w kierunku południowym. Po godzinie oglądania i wybierania kwater wreszcie znajdujemy tą która nam odpowiada.

10:00 – Sobota– ·Można zacząć wakacje !!!! ·:):)