Wyjazd do Chorwacji z dziećmi ?

do-chorwacji-z-dziecmi

Wyjazd do Chorwacji z dziećmi ? To doskonały pomysł. W porównaniu z Egiptem czy Tunezją klimat w miesiącach wakacyjnych nie jest tak uciążliwy jak w wymienionych krajach. Temperatury na ogół są tu nieco łagodniejsze niż w krajach położonych bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym. Plaże chorwackie są często ocienione drzewami piniowymi chroniącymi przez słońcem. Klimat panujący w Chorwacji jest uważany za niezwykle korzystny dla zdrowia.

Chorwackie wybrzeże Adriatyku jest uznawane za jeden z ekologicznie najczystszych obszarów na Ziemi. Wybrzeże jest czyste a niemal w każdej miejscowości jest plaża z częścią przeznaczoną dla dzieci. Plaże oferują wiele możliwości zabaw dla dzieci: łódki, kajaki, pontony, wodne rowery, zjeżdżalnie, łódki-banany, baseny. Przy takiej ilości atrakcji trudno dzieci ściągnąć z plaży,ale za to wieczorem, po całym dniu takich atrakcji, szybko zasypiają pozwalając rodzicom na chwilę odpoczynku. 😉

Dla starszych i „odważnych” dzieci atrakcją na pewno będą loty za motorówką na spadochronie, czy sływ rzeką cetina w dalmacji. Ta ostatnia opcja dla dzieci nieco starszych i umiejących pływać.

Wyjeżdżając z dziećmi, szczególnie, małymi warto jako miejsce docelowe wybrać mniejszą miejscowość. W większych miastach panuje wieczorem dość duży ruch i niekiedy hałas z okolicznych dyskotek. Polecam unikać kwater położonych zbyt blisko promenad na których znajdują się bary. Wieczorami lokale takie często zmieniają się w dość hałaśliwe miejsca zabaw młodzieży. Z bardziej cichych miejsc mogę polecić Okrug Donji, Mastrinka czy Slatine znajdujące się na wyspie Ciovo, lub Pakostane, Biograd na Mru, lub Gradac w południowej Dalmacji.

Przepisy wjazdowe

  • Aby naszej podróży nie zepsuła jakaś „niespodzianka” w postaci niedopełnionych formalności przy wyjeździe z dzieckiem do Chorwacji należy dobrze zapoznać się z przepisami. Nie są one skomplikowane, ale trzeba o nich wiedzieć, aby nie wracać po brakujące dokumenty z granicy chorwackiej.
  • Jeśli zabieramy ze sobą niepełnoletnią osobę nie będąc jej rodzicami lub opiekunami prawnymi koniecznie trzeba mieć pełnomocnictwo rodziców lub opiekunów przetłumaczone na język chorwacki lub angielski.
  • Nie zapomnijmy o ubezpieczeniu dziecka. Chorwackie plaże mimo że zadbane i czyste są jednak skaliste. Koszty usług medycznych w Chorwacji nie należą do niskich więc warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie.