Wyjazd własnym samochodem do Chorwacji

guardar-equipaje-coche

Według piszącego te słowa to chyba najlepszy sposób w wyjazd do tego pięknego kraju. Trudy podróży wynagrodzą nam krajobrazy w trakcie przejazdu przez góry Dynarskie. W dodatku jeśli jedziemy większą zgraną grupą kilkoma samochodami i rozłożymy podróż na dwa dni to….  jak mówił Tony Halik „Ahoj Przygodo !!!!”. Ale do rzeczy.

Osoby, które mają zamiar podróżować po Chorwacji samochodem muszą wiedzieć że, do wjazdu na teren Chorwacja jest potrzebny:

– Dokument stwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport), Prawo jazdy, dokumenty samochodu. Polecam paszport, ponieważ gdzieś słyszałem, że niektóre instytucje mogą sprawiać problemy chociaż ja się z problemami nigdy i nigdzie nie spotkałem. Paszport nie będzie też potrzebny jeśli Wam wpadnie do głowy wycieczka do Bośni-Hercegowiny czy Czarnogóry. Mimo że kraje te nie są członkami EU to można do nich wjechać na Dowód Osobisty.

 
– Wiele osób w dzisiejszych czasach ma do dyspozycji samochody służbowe. Samochody te, często są własnością firm leasingowych lub banków. Przy przekraczaniu granicy Polski służbowym samochodem KONIECZNA JEST ZGODA WŁAŚCICIELA POJAZDU, np.:firmy leasingowej. Większość krajów przez jakie jedzie się do Chorwacji jest w strefie Schengen, jednak wiem, że zdarzały się przypadki żądania takiego dokumentu na granicy ze Słowenią lub w sytuacji kiedy zostaniemy zatrzymani prze Policję.  (zobacz ten link aby dowiedzieć się więcej na temat wyjazdu za granicę samochodem służbowym)

– Jeśli chodzi o zieloną kartę, to nie jest niezbędna jeśli umowa ubezpieczeniowa obejmuje Chorwację. Warto przed wyjazdem sprawdzić na jakim obszarze działa polisa. Informacja o tym na terenie jakich krajów ubezpieczenie jest ważne powinna znajdować się na umowie. Jeśli takiego zapisu nie ma można zgłosić się po zieloną kartę do firmy ubezpieczeniowej w której macie ubezpieczony samochód.

– Osoby niepełnoletnie, wybierające się do Chorwacji bez opiekunów lub z opiekunami nie będącymi rodzicami ani opiekunami prawnymi muszą mieć przy sobie pisemną zgodę obojga rodziców, spisaną u notariusza i przetłumaczoną na język chorwacki, ewentualnie angielski. Oczywiście ryzyko, że wpadniemy w kłopoty z powodu zabrania na wakacje dziecka znajomych jest minimalne, ale jak się trafi jakiś policjant służbista to kto wie co mu do głowy przyjdzie. Osobiście nie słyszałem o takim przypadku. Dla formalności tylko wspomnę, że niepełnoletni pasażerowie powinni mieć dokument tożsamości, czyli paszport.

Planowanie podróży do Chorwacji i po Chorwacji

Sezon w Chorwacji trwa od maja do września jednak kwiecień i październik też nie są najgorszym wyborem szczególnie dla osób źle znoszących wysokie temperatury. Kwiecień i październik najlepiej spędzić w Dalmacji; Istria w tym okresie może być już bardzo chłodna. Moim zdaniem najlepszym miesiącem, poza wakacyjnym szczytem turystycznym, jest wrzesień. Ceny są dużo niższe niż w lipcu i sierpniu.

ZOBACZ PRZEPISY RUCHU BARDZO WAŻNE !!!!
W artykule  „Chorwacja – gdzie jechać”  można znaleźć propozycje tras dojazdu i ogólne opisy regionów Chorwacji

  
 

Język

Obowiązującym językiem w Chorwacji jest chorwacki. Jest to to język fonetycznie brzmiący jak pomieszany język rosyjski ze słowackim. Język ten posiada wiele słów pułapek i dobrze się z nimi zapoznać żeby nie wpaść w jedną znich. np:

prosto – pravo
prawo – desno
powoli – polako
rano – jutro
ma – ima
cenna, pracowita – vrijedna
październik – listopad

W większości przypadków można się posługiwać językiem angielskim, jednak ze względu na wielką liczbę turystów z Austrii i Niemiec język niemiecki jest bardziej popularny. Jeśli ktoś zna język włoski i wybiera się na Istrię to nie będzie miał żadnego problemu z porozumiewaniem się, gdyż duża część mieszkańców Istrii jest dwujęzyczna i mówi po włosku równie dobrze co po chorwacku.

 

 
 

Kraje w sąsiedztwie

Poruszanie się po sąsiednich krajach takich jak Słowenia czy Czarnogóra nie stanowi żadnego problemu (jeśli ktoś miał inne doświadczenie i podzieli się tym na forum to na pewno będą to bardzo cenne informacje dla innych podróżujących). W Bośni i Hercegowinie również nie natknąłem się nigdy na żadne problemy, chociaż słyszałem od jednego z gospodarzy, u których mieszkaliśmy, że lepiej nie zapuszczać się w regiony mało popularne turystycznie. Pamiętajcie o ubezpieczeniu samochodu!! Policjanci na przejściach granicznych z Bośnią i Hercegowiną mogą zażądać zielonej karty lub innego dowodu ubezpieczenia jednoznacznie stwierdzającego, że działa ono także na terenie Bośni i Hercegowiny. W przeciwnym wypadku, aby przekroczyć granicę, trzeba będzie wykupić na przejściu ubezpieczenie za kilkanaście Euro. Pamiętajcie też, że kierowcy w BiH nieco luźniej traktują przepisy drogowe niż kierowcy chorwaccy ;-). Oczywiście nie twierdzę, że, ruch drogowy w Bośni i Hercegowinie wygląda jak w Bombaju, ale nie jest to na pewno szwedzki styl jazdy 😉