Wyspa Hvar

Panorama na Hvar

Jedna z najpiękniejszych wysp na Adriatyku, o ile nie najpiękniejsza. Jeśli ktoś słyszy słowa, Chorwacja i wyspy to najprawdopodobniej pierwszą wyspą jak przyjdzie do głowy jest Hvar. Nazwa wyspy pochodzi od greckiego słowa Faros, oznaczającego latarnię.
Hvar to wyspa niezwykła o niezwykłym też klimacie. Długie i ciepłe (ale nie upalne) lata oraz łagodne, krótkie i ciepłe zimy. Średnia temperatura zimą wynosi około 15C zaś Latem około 25C. Łagodny klimat o niskiej rozpiętości rocznej temperatur powoduje że, na prawdę nie chce się stamtąd wracać.


Hvar nazywany jest często wyspą lawendy, wszędzie na wyspie znajdują się pola uprawne tych wiecznie zielonych krzewów.
Hvar najlepiej zwiedzać na skuterze. Widoki jakie możemy podziwiać podróżując po Hvarze są przepiękne. Chociaż z drogami Hvaru związane jest powiedzenie „Obyś zginął na drogach Hvaru”, to nie przejmujcie się i traktujcie je jako ciekawostkę. Drogi choć faktycznie kręte są teraz doskonałej jakośi więc można zwiedzać bez obaw:)

Najważniejszym miastem wyspy jest oczywiście miasto Hvar ze swoją twierdzą Španjola. Wyspa przez całe wieki znajdowała się pod panowaniem Wenecji, a później, aż do końca I wojny światowej, był częścią cesarstwa Habsburgów. Zatem miłośnicy historii, zmęczeni już bezlitośnie słońcem, znajdą tu dla siebie wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, oprócz Miasta Hvar można odwiedzić Jelsę, Stari Grad i wiele innych…. nie tylko zabytków :). Tak więc mamy:


Pola-Lawendy-hvar

  • Sveta Nedelja – dla miłośników wina
  • Dla tych co lubią pobalować – Jerolim „Carpe Diem Beach”
  • Katedra św. Szczepana w Hvarze
  • Najstarszy teatr miejski w Europie otwarty w 1612
  • Purkin Kuk – ruiny Liryjskiego miasta
  • Tvrdalj Castle, Stari Grad- Niewielka twerdza z XVII wieku (wewnątrz basen pełen łososi)

Nie bez przyczyny pismo National Geographic Traveler uznało Hvar za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp świata.

W 2008 krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Równina Starego Gradu..