Wyspa i miasto Cres

Zdjęcie: harubert

Zdjęcie: harubert

      Cres jest najważniejszym miastem na wyspie noszącej ta samą nazwę i będącą druga a może i pierwszą co do wielkości wyspą Chorwacji. Według Wikipedii Cres i Krk mają niemal identyczną powierzchnię (link). Mocno wysunięta w głąb morza wyspa stanowiła łakomy kąsek dla wielu najeźdźców mających ochotę podbić lub ograbić mieszkańców. Częste „odwiedziny” owych najeźdźców pozostawiły na wyspie wiele śladów dlatego Cres może pochwalić się bogatym dziedzictwem kulturowym.
Rustykalny klimat wyspy idealnie nadaje się dla osób lubiących spokój i wypoczynek w ciszy. Na wyspie znajduje si wiele pięknych plaż i cichych zatoczek w których można zakotwiczyć jacht i spędzić miły dzień.

 

Trochę historii.
      Jak już spalicie się na hebanowy kolor na plaży i będziecie mieli jej dość albo, nie daj Boże, zepsuje się pogoda 😉 zawsze można poświęcić nieco swojego cennego wakacyjnego czasu na zwiedzanie.
Dawno, dawno temu, czyli w czasach antycznych, na wyspie mieściła się twierdza o nazwie Crepsa. O ile się orientuje to nie zobaczycie jej bo nic z niej nie zostało, ale za to na jej miejscu powstało miasto o nazwie Cres. Początkowo była to osada, jednak rozrosła się w średniowieczu kiedy pod panowaniem weneckim miasto zyskało na znaczeniu. Z tamtego okresu pochodzą bramy miejskie i baszta obronna stanowiąca część systemy obronnego miasta. Bo trzeba pamiętać że Adriatyk pełen był wtedy piratów, którzy bardzo chętnie rabowali i plądrowali bogate weneckie statki i przybrzeżne miasta. Poza pozostałościami systemu obronnego miasta, w Cresie znajduje się mnóstwo kościółków i renesansowych pałaców. Polecam uwadze lożę miejską z pręgierzem, kościół św. Izydora z XII wieku i oczywiście pałac Arsan z XV wieku, Teraz mieści się w nim muzeum miasta.


Przyroda
      W Beli, małej miejscowości niedaleko miasta Cres, znajduje się Eko-Centrum Caput Insulae. Jedną z podstawowych działalności Caput Insulae jest ochrona sępa białogłowego (płowego), jednego z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków w Europie. Przy odrobinie szczęścia może uda się Wam zobaczyć ptaszysko. Jest ogromny jak to sęp  Jego skrzydła mają 2,5 metra rozpiętości.
Oprócz ochrony Eko-Centrum Caput Insulae prowadzi działalność promującą turystykę. Powstała sieć szlaków przyrodniczo-edukacyjnych o łącznej długości 60km które przebiegają przez dawne drogi. Na tych szlakach turyści mogą zobaczyć 20 artystycznych rzeźb Ljubo de Karina, siedem labiryntów (które są powiększonymi replikami najbardziej znanych światowych labiryntów), dawne lasy dębowe, opuszczone przez mieszkańców wioski.

Zdjęcie pochodzi z www.croatia.hrTemperatura morza w okolicy. źródło:www.seatemperature.org