Wyspa Lošinj

Mali Losinj

Mali Losinj / Foto: Ana Segota


Wyspa Lošinj znajduje się w zatoce Kwarneńskiej na południe od wyspy Cres. W okolicy wyspy znajduje się wiele zatoczek i ustronnych miejesc idealnych do pływania i plażowania (polecam naturystom). Najwyższą górą jest Osorscica na wyspie Losinj (588 m). Na wyspę można się dostać łodzią, promem czy nawet samolotem.  Połączenia promowe z Valbinske (Krk), Brestova (Istria) i Zadar. Statki na relacji Włochy -Lošinj kursują w miesiącach letnich (Cesenatico, Rimini, Pesaro-Mali Losinj). Autobusy jeżdżą kilka razy dziennie na linii Rijeka-Mali Lošinj  i Zagrzeb-Mali Lošinj , dwa razy na dobę. Latem jest bezpośrednie połączenie także z Lubliany (Słowenia).


Lošinj jest popularnym miejscem turystycznym, gdzie każdy może odnaleźć miejsce dla siebie. Początki turystyki na wyspie Lošinj związane z turystyką uzdrowiskową już za czasów Austro-Węgier. Z tamtego okresu znajdują sie tu liczne, odrestaurowane wille i domy letniskowe, Tworzą one niepowtarzalny klimat wyspy.

W apartamentach i kwaterach prywatnych, będziecie mieli okazję spotkać przyjaznych mieszkańców wyspy i poznać ich zwyczaje i tradycje. Na Lošinj znajdziecie wiele kampingiów nad brzegiem morza, które znajdują się wzdłuz całego wybrzeża. Koniecznie spróbujcie tradycyjnej tutejszej kuchni, dania bogato przyprawiane ziołami i oliwą z oliwek, smakowanie młodej jagnięciny i krewetek z Kvarneru, rakji domowej roboty i lokalnych win z wyspy Susak.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku przez cały rok, mają możliwości korzystania z uporządkowanych i oznakowanych szlaków, które rozciągają się na długości 220 km i obejmuja swym zasięgiem 5 okolicznych wysp. Podwodny świat oferuje wiele jaskiń i skał. Wyspa oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych na otaczających ją wodach, windsurfingu, narciarstwa wodnego i wędkarstwa sportowego. W nocy można odwiedzić tawerny z muzyką na żywo, nocne kluby, posłuchać muzyki jazzowej i dobrej piosenki ludowej.