Wyspa – Šolta


Wyspa Šolta, którą bez wahania można zaliczyć do najpiękniejszych wysp na chorwackim Adriatyku, jest usytuowana w archipelagu Środkowej Dalmacji, w pobliżu wysp Brac i Hvar. Brzeg Solty znajduje się 16 kilometrów od Splitu, miasta do którego bardzo łatwo można dostać się promem (ok. 1 godziny) lub katamaranem (jedynie 30 minut).
Największym bogactwem wyspy jest jej dziewicza natura. Wyspa Solta jest znana z pięknych plaży i nabrzeża, zatoczek, uroczych małych wysepek, a także drzew oliwnych i figowych, różnorodnych ryb i aromatycznych ziół, które wypełniają wyspę swoim charakterystycznym, śródziemnomorskim zapachem. Morze wokół wyspy oferuje idealne warunki do nurkowania, łowienia ryb i żeglowania.
Kolejną charakterystyczną cechą Solty jest jej wiejska architektura. Na wyspie można znaleźć ponad 200 historycznych miejsc, z których część pochodzi nawet z okresu ery kamienia, są to między innymi prehistoryczne ruiny, rzymskie mozaiki i sarkofagi, wczesnochrześcijańskie budowle i dziedzińce z fortyfikacjami.
Na północno-wschodnim brzegu wyspy znajduje się rozległa zatoka Necujam i główny port – Rogac. Do ważnych i ciekawych miejsc na Solcie można zaliczyć rybackie wioski Maslinica i Stomorska, zatokę Tatinja, a także wioski Donje Selo, Srednje Selo i Gornje Selo. Głównym miastem Solty jest Grohote – będące ekonomicznym i kulturalnym sercem wyspy.

Charakterystyka geograficzna:

Wyspa Środkowej Dalmacji
odległość od Splitu 15 km
Powierzchnia: 57 km2
Klimat:

Śródziemnomorski
Wiatry: Bura (północny), Jugo (południowy), Maestral (Zachodni)
Średnia temperatura stycznia: 7,8 oC
Średnia temperatura stycznia: 28,3 oC
Średnia temperatura morza w czasie lata: 22 – 25 oC
Roczne opady 850 mm


Wejście do portu Maslinica na wyspie Šolta