Zadar – Dalmacja Północna

Zadar od 1991 należy do niepodległej Chorwacji. Zamieszkuje w nim ok. 82 tys. mieszkańców. Jest to centrum gospodarcze oraz kulturalne północnej Dalmacji i jednocześnie piąte co do wielkości miasto kraju.
Zadar to miasto o długiej, bogatej historii która sięga 3000 lat. Najstarsza część miasta położona na naturalnym półwyspie. Znajsuje się tu piękna zabudowa, pamiętająca niejednokrotnie czasy Imperium Rzymskiego. Chyba każdy poświęci jeden dzień urlopui z przyjemnością spędzi przynajmnej jeden dzień, zwiedzając miasta. Do najciekawszych zabytków zaliczyć można przedomański kościół św Donata. Ogromną popularnością ciseszą się „Morskie organy” oraz „Pozdrowienie słońca” – okrągły fragment promenady znajdujący się na jej końcu od strony portu.

Podobno w Zadarze są jedne z najpiękniejszych zachodów słońca w Europie a może i na Świecie. Pozostańcie tam do wieczora aby przy dźwięku morskich organów podziwiać słońce chowające się za horyzont.

Zadar ma wiele atrakcji i bogatą ofertę turystyczną. W mieście i jego okolicy znajduje się 11 hoteli, cztery przystanie, kemping oraz liczne prywatne apartamenty, pokoje i pensjonaty. W pobliżu znajduje się port lotniczy.