Zatopione statki Chorwacji – atrakcja dla nurków.

Dla tych którym leżenie na plaży słusznie nie wystarcza by urlop uznać za udany polecamy nurkowanie w wodach Adriatyku. Oczywiście nurkowanie przez duże N, połączone ze zwiedzaniem wraków. Jest to na tyle popularny sposób urozmaicenia nurkowania że na świecie celowo zatapia się stare statki (tzw. scuttling), aby umożliwić ich eksplorację w czasie nurkowania.
Więc kiedy już napatrzycie się pod wodą na ryby i inne żywe stworzenia zwróćcie swe oczy zakryte szkłem maski na wraki. A tych nie brakuje przy brzegach Chorwacji. Wiadomo, nawigowanie pomiędzy tymi wszystkimi skałami, łatwe nie jest.
Najwięcej miejsc do takiego nurkowania znajduje się w przybrzeżnych wodach Rijeki, Crikvenicy i Opatiji, oraz na okolicznych wyspach: Krk, Cres, Rab, Lošinj.

Do najciekawszych obiektów należą:


Zdjęcia: divemania.it

Baron Gautsch
Najbardziej popularny wśród nurków wrak w Chorwacji. Wpływ na to ma zapewne jego tragiczna historia. Baron Gautsch nazywany jest „Titanikiem Adiatyku”. W 1914 roku podczas I Wojny Światowej, z powodu błędu w nawigacji statek wpłyną na pole minowe ustawione przez jednostki swojego własnego kraju. Okręt zatonął w ciągu kilku minut zabierając na dno około połowy z ponad 300 osób jakie wtedy na nim płynęły. Teraz możemy go oglądać spoczywającego na piaskowy dnie. W jego wnętrzu odkryjemy ciekawą florę i faune podwodną. Między innymi węgorze wijące się przez dziury w przerdzewiałych na wylot ścianach. Wrak znajduje się na zachód od wysp Briońskich na głębokości 22 do 44 metrów. Nurkowanie do wraku zalecane jest tylko dla doświadczonych nurków.

Diving the Baron Gautsch – Titanic of the Adria from Bukannon on Vimeo.


Okręt HMS Coriolanus
Okręt wojenny Brytyjskiej Marynarki Wojennej z okresu II Wojny Światowej. Jednostka zajmowała się usuwaniem niemieckich min na Północnym Adriatyku. 5 maja 1945, jedna z takich min eksplodowała. Pokład eksplodował a okręt błyskawicznie zatonął. Coriolanus jest mniej znany niż Baron Gautsch ale to właśnie on jest najchętniej odwiedzanym wrakiem, wśród chorwackich nurków. Okręt leży na głębokości 11 do 25 metrów. Przy odpowiednich warunkach pogodowych można go zobaczyć nawet z powierzchni wody.

Lina
Lina włoski transportowiec przewożący drewno pomiędzy Rijeką i Triestem. Jednostka zatonęła w 1914 roku. W trakcie burzy, która złapała Linę na północ od wyspy Ceres, kapitan próbował ukryć statek w cieśninie Smredeca ale jak widać nie udało się, statek uderzył w skałę i zatonął. Spoczywa na dnie przy brzegach cieśniny w której chciał przeczekać burzę.
Wrak spoczywa na głębokości od 27 do 52 metrów. Z powodu doskonałej przejrzystości wody w miejscu spoczynku wraku, uchodzi on za jedne z najbardziej fotogenicznych obiektów tego typu. Poniewarz obiekt znajduje się na dość znacznej głębokości, przeznaczony jest tylko dla wytrawnych nurków.

Boeing B-17 Flying Fortress
Wśród wraków spoczywających w Adriatyku możemy odnaleźć nie tylko okręty. W czasie II Wojny Swiatowej, jednen z legendarnych bombowców Boeing B-17 rozbił się podczas próby lądowania na chorwackim lotnisku na pobliskiej wyspie Vis. Z powodu znacznej głębokości na której spoczywa wrak (71 metrów), nurkowanie do niego pozostawiamy tylko najbardziej zaawansowanym nurkom.


Totonno
Totonno, włoski liniowiec transportowy, znalazł swoje miejsce spoczynku 20 metrów od latarni morskiej, bardzo blisko brzegu starego Dubrovnika. Niestety latarnia nie ocaliła statku, który wpadł na minę z II Wojny Światowej. Wybuch rozerwał statek na pół. Miejsce spoczynku wraku otacza bardzo czysta woda o dużej przejrzystości. Widać wyraźnie, poskręcane pod wpływem eksplozji, elementy jednostki. Totonno zabrał wraz ze sobą na dno sieci rybackie oraz traktory które przewoził w tym fatalnym dniu. Statek spoczywa na głębokości 51 metrów, zatem i w tym przypadku konieczne jest doświadczenie i rozwaga.

Peltastis
Zatonął w 1968 roku. Okoliczni mieszkańcy nazywają go „GRK”(theGreek). Wrak jest stosunkowo młody więc znajduje się w doskonałym stanie. Jednostka leży na dnie w pozycji takiej jak podczas pływania więc końcówka masztu znajduje się jedynie 7 m pod wodą. Wrak ma długość 60 metrów i leży na głębokości do 32 metrów. Bardziej doświadczeni nurkowie mogą przepłynąć prze mostek do przestrzeni ładunkowej. Przód pokładu jednostki znajduje się na głębokości 18m. , przesuwając się w kierunku rufy głębokość opada do 32 metrów.