Żeglowanie po Adriatyku

Chorwacja ze swoją bardzo mocno rozwiniętą linią brzegową i dużą ilością wysp jest doskonałym miejscem do żeglowania. Adriatyk jest morzem dość spokojnym przez co nie wymaga od żeglaży dużego doświadczenia, jak chociażby Morze Północne. Ułatwia to stawianie pierwszych kroków w żeglowaniu na morzu. Na wybrzeżu znajduje się ponad 40 dużych marin i niezliczona ilość małych przystani.

Na Adriatyku najwięcej jachtów ma oczywiście banderę chorwacką ale porócz chorwackich jachtów jest wiele jednostek z  Niemiec, Austrii, Włoch, Szwajcarii oraz Polski. Mariny, w części należące do Adriatic Croatia International (ACI), dysponują nowoczesnym serwisem, zajmują się naprawą i konserwacją jachtów. Wyposażone są ponadto w różnego rodzaju dźwigi, żurawie, mają własne stacje paliw oraz zwykle pełne zaplecze gastronomiczne. Oprócz tego w większych ośrodkach znajdują się prywatne warsztaty zajmujące się obsługą jachtów.

By móc żeglować po wodach terytorialnych Chorwacji, trzeba zameldować się w kapitanacie portu i wnieść opłatę rejestracyjną uzależnioną od wielkości jednostki pływającej. Żeglarze powinni pamiętać o zakazie pływania w odległości do 50 m od zagospodarowanej plaży i 150 m od kąpieliska naturalnego.

Wezwać pomoc oraz zasięgnąć informacji o warunkach pogodowych można telefonicznie w kapitanacie portu (czynne non stop) lub przez radio na falach:
Pula 73 VHF, Rijeka 69 VHF, Split 67 VHF, Dubrownik 73 VHF.

Ważne: Chorwackie prawo wymaga posiadania odpowiedniego patentu i licencji VHF

Nie mam zbyt wielkiej wiedzy na temat żeglowania po adriatyku więc będę wdzięczny jeśli ktoś dorzuci swoje trzy grosze.