Zwardoń – Słowacja – Węgry – Słowenia – Chorwacja

Trasa z minimalną ilością opłat drogowych przez Słowację Węgry Słowenię (bez winiety w Słowenii)

Ten artykuł został zaktualizowany w związku ze zmiana rozkładu płatnych dróg na Węgrzech.
– Ze względu na to że odcinek drogi E65 zaraz za granicą Słowacji jest teraz płatny, po przekroczeniu granicy Słowacko-Węgierskiej należy jechac droga 150 przez Mosonmagyarovar
– Druga zmiana dotyczy dotyczy odcinka Szeleste – Szombathely, teraz można tam przejechać po drodze M86, na razie jest bezpłatna.
Mapa płatnych odcinków na Węgrzech znajduje się tutaj.

A teraz opis trasy

Jeśli chcecie zaoszczędzić kilkadziesiąt euro to polecam trasę przez Węgry, opracowaną tak aby zminimalizować jazdę drogami płatnymi, w ramach rozsądku oczywiśce.   Trasa  sprawdzona przez piszącego te słowa, wiedzie przez Mossonmagyarovar i Sombathely do przejścia graniczego Redics-Hatar. Jeśli rozkładacie trasę na dwa dni to Szombathely jest dobrym miejscem na nocleg, ponieważ do wybrzeża adriatyku można z tąd dotrzeć w 5 godzin. (Tyle zajął mi dojazd do Zadaru).

Plan dotarcia do przejścia granicznego w Zwardoniu każdy ma zapewne inny a więc pois rozpoczę od przejścia granicznego w Zwardoniu.

Przejeżdzamy granicę i jedziemy w kierunku miejscowości Zlina przejezdzając przez Cadce. Po drodze Warto kupić sobie winietę na jakiejś stacji benzynowej. Winiety w Słowacji nie sa drogie i opłaca się je kupić ponieważ autostrada do Bratysławy ma ponad 250 km dłogości. 14 Euro wydane na miesięczną winiet na pewno opłaci się, Jadąc drogami bezpłatnymi koszt wzrostu zużycia paliwa będzie większy większy niż 10 Euro. Pamiętajmy że jest to winieta miesięczna więc ważna równiez w czasie powrotu. Po dojechaniu do miejscowości Żlina wjeżdzamy na autostradę (Droga międzynarodowa E75). Po dotarciu do Bratysławy należy kierować się na Gyor, dotrzemy w ten sposób do przejścia granicznego Rajka. Z Rajki jedziemy do Mosonmagyaróvár następnie Szomathely a z tamtąd do miejscowości Redics na granicy ze Słowenią. Do niedawna można było też  ominąć Mosonmagyaróvár kierując się drogą E75 na odcinek autostrady M1. Jednak od stycznia 2015 wprowadzono zmiany. Zobacz tutaj !!!. Teraz trzeba skierować się na drogę 150 i jechać przez miasto Mosonmagyaróvár

Ważnym elementem tej trasy jest przejazd przez Słowenię tak aby nie wjechać na płatne odcinki dróg.  Po przejechaniu przejścia granicznego Redics-Hatar trzeba przejechać 14 km przez Słowenię. Ponieważ ma to być trasa ekonomiczna to chcemy oczywiście uniknąć opłat za autostradę. Zatem zaraz za przejściem granicznym jest rondo z wjazdem na autostradę. Oczywiście drogowskazy pokierują Was na autostradę. Nie dajcie się zwieść, na tym rondzie trzeba zjechać trzecim zjazdem do miejscowości Dolga Vas (żółty drogowskaz). Potem droga sama nas poprowadzi przez miasteczko Lendava a dalej szukajcie drogi 109 (bezpłatna) która doprowadzi Was do przejścia granicznego Mursko Sredisce.
PAMIĘTAJCIE!! W Słowenii kierunkowskazy z nazwami miast na żółtym tle niemal zawsze kierują na drogi bezpłatne, a na naszym odcinku nie ma wyjątków od tej reguły.

Po przejechaniu przejścia granicznego z Chorwacją jedziecie prosto do miasta Varazdin. Tam znajduje się wjazd na autostradę A4. Dalej poprowadzą Was drogowskazy na autostradach.